Tarihin akışı bundan 8 yıl önce değişmişti...

ABD, bundan 8 yıl önce büyük bir terörist saldırıyla başlamıştı güne... Binlerce kişi ülkenin sembolü olan İkiz Kuleler'e ve Pentagon'a düzenlenen saldırlarda hayatını kaybetmişti. İşte ABD tarihine kara bir leke olarak düşen ve dünya düzenin değişmesine neden olan o saldırı bugün düzenlenen törenlerle anılıyor.

11 Eylül 2009 Cuma, 13:42
Abone Ol google-news

ABD'nin New York kentinde, 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenleniyor.

Dünya Ticaret Merkezi'ne yönelik terör saldırılarında yerle bir olan İkiz Kulelerden kalan ''Sıfır Noktası''nda inşaatın devam etmesi nedeniyle, bu yıl sekizincisi düzenlenen tören için, geçen yıl olduğu gibi yine, enkaz alanının hemen yanında bulunan Zuccoti Parkı seçildi.

Tören, Dünya Ticaret Merkezi'nin 11 Eylül saldırılarında yer yer yırtılan Amerikan bayrağının New York polis bandosu tarafından sahne alanına getirilmesi, ardından Amerikan Marşı'nın çalınmasıyla başladı.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, ilk uçağın Kuzey Kulesine çarptığı yerel saatle 08.46'da (TSİ 15.46) çalınan çanın ardından töreni izleyen herkesi bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. İkinci uçağın Güney Kulesine çarptığı saat olan yerel saatle 09.03'te terör kurbanlarını anmak için yine çanlar çalındı ve saygı duruşunda bulunuldu.

İkiz Kulelerin çöktüğü 09.59 ve 10.29 saatlerinde de çanlar bir kez daha çaldı ve yine bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Rüzgarlı, soğuk bir hava ve sağanak yağışın altında yapılan törene New York Belediye Başkanı Bloomberg, New York Valisi David A. Paterson, New Jersey Valisi Jon S. Corzine, New York'un eski belediye başkanı Rudolph W. Giuliani ve eski New York Valisi George Pataki katıldı.

11 Eylül saldırılarında sevdiklerini kaybeden New Yorklu aileler, çocuklarıyla birlikte ellerinde sevdiklerinin ve yakınlarının fotoğrafları ve terörü kınayan pankartlarla tören alanını doldurdular. Pek çoğu ellerinde şemsiyelerle gözleri yaşlı sessizce töreni izliyor.

Tören, terör saldırılarında hayatlarını kaybeden 2.752 kişinin isimlerinin okunmasıyla devam ediyor.

İsimler, aralarında yakınlarını kaybedenler, terör saldırısından kurtulanlar, gönüllü kuruluşların ve çeşitli ülkelerin temsilcilerinin bulunduğu ikişerli gruplar halinde alfabetik sırayla okunuyor. Törende isim okuyan yakınlar zaman zaman çok duygulu konuşmalar yapıyor ve terörü kınıyor. Törenin isimlerin okunmasıyla yaklaşık 2 saat kadar daha devam etmesi bekleniyor.

Bu arada kentte sabahın erken saatlerinden beri güvenlik önlemleri artırıldı ve tören alanının yapıldığı yerlerin bir bölümü trafiğe kapatıldı.

 

Obama'dan sert mesaj: El Kaide'nin peşini bırakmayacağız

ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümü dolayısıyla Pentagon'da düzenlenen törende, El Kaide ve müttefiklerinin peşini kovalamaktan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Obama, "Bu barbarca eylemi yapanlara ve hala bize komplo kuranlara karşı kararlılığımızı tazeleyelim. Ulusumuzun savunmasında asla tereddüt etmeyeceğiz" diye konuştu.

Saldırının kurbanları anısına çelenk bırakan Obama, teröristlere karşı en güçlü darbenin, ortak amacın sürekli tazelenmesi olduğunu kaydetti.

Barack Obama, yağmur altındaki konuşmasında zamanın geçmesinin acıları ve kayıpları unutturamayacağını vurguladı.

Obama ile karısı Michelle, Pentagon'daki törenden önce de Beyaz Saray'da, ikiz kulelere yapılan saldırı anında düzenlenen saygı duruşuna katılmışlardı.

Pentagon'daki törene kurbanların aileleri ve saldırıdan kurtulanlar da dahil olmak üzere 500 kadar kişi katıldı.

Barack Obama, ilk kez başkan olarak 11 Eylül'ün yıl dönümünde saldırıların kurbanlarını andı.


Joe Biden'in açıklamaları

ABD'nin New York kentinde, 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için düzenlenen törene ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da katıldı.

Biden, törende yaptığı konuşmada, eşlerini ve çocuklarını kaybeden insanlar arasında özel bir kardeşlik bağı olduğunu belirterek, tüm Amerikalıların iyi ve kötü günlerinde her zaman birbirlerine bağlı olduğunu söyledi.

İlk eşini ve kızını yıllar önce bir trafik kazasında kaybeden Joe Biden, ikinci eşi Jill Biden ile birlikte, tören başlamadan önce terör saldırılarında yakınlarını kaybeden ailelerle birlikte tören alanına çiçek koydu.

 

"El Kaide Irak'ta halifelik kuramaz"

Irak'taki ABD güçlerinin komutanı General Ray Odierno, El Kaide'nin Irak'ta hiçbir zaman halifelik kuramayacağını belirtti.

Ray Odierno, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünü dolayısıyla Bağdat'ta Amerikan üssünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Onlar Iraklıların El Kaide'yi reddettiklerini biliyorlar. Irak'ta hiçbir zaman halifelik olmayacak, demokrasi mücadelesi terörizmle savaşımızın özüdür" dedi.

General Odierno, "teröristlerin Orta Doğu'da stratejik bir üs oluşturmasını engellediklerini" kaydetti.

Odierno, 19 Ağustos'ta Bağdat'ta düzenlenen ve 95 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırılarına atıfta bulunarak, bununla birlikte ABD'nin "bu tehdidi tamamen ortadan kaldıramadığını" da söyledi.

 

Foto Galeri için tıklayınız:

11 EYLÜL ANMA TÖRENLERİ