Bakan Pakdemirli: Envanterimizde sürekli olarak çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız 53-55'i buluyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris Öğretmenevi'nde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Manavgat'ta açıklamalarda bulundu. Bakanlar, Muğla'da 5 yangının devam ettiğini kaydetti. Açıklamalarda ayrıca, 38 ilde 163 yangın çıktığı, bunlardan 152 tanesinin söndürüldüğü bildirildi.

03 Ağustos 2021 Salı, 21:27
Bakan Pakdemirli: Envanterimizde sürekli olarak çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız 53-55'i buluyor
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 tanker, 155 iş makinesi, yaklaşık 5 bin 200 personelin mücadele ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, "Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye'de afetten etkilenen vatandaşlarımızın tarımsal alanla ilgili ön hasar tespit çalışmalarını bitirdik" dedi.

Yangınlara 72 hava aracının müdahalede bulunduğunu belirten Pakdemirli, "38 ilde 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü" diye konuştu.

Pakdemirli, Manavgat'taki yangınla ilgili 'iyi haberler' aldıklarını ifade ederek, "Manavgat'ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler" ifadesini kullandı. 

Pakdemirli ayrıca, "Manavgat'ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler.Elimizdeki mevcut envanterde, sürekli çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız, şu an yönetim helikopterlerini, uçaklarını saymazsak 48, sayarsak 53-55'i buluyor" dedi.

Hava sıcaklıklarının Akdeniz bölgesinde rekor seviyede olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "Hava sıcaklığında bugün Marmaris'te 45.5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki rekor 7 Temmuz 1988'de 45.2 olarak ölçülmüştü" dedi.

Yangınlardan 5 ilin etkilendiğini belirten Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

"5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek."

Tarım Bakanı'ndan sonra konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Orman teşkilatımızdan Karayolları'mıza kadar, güvenlik teşkilatlarımızdan belediyelerimize kadar herkes büyük bir mücadele ortaya koymaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN SOYLU'NUN AÇIKLAMALARI

Orman teşkilatımızdan Karayolları'mıza kadar, güvenlik teşkilatlarımızdan belediyelerimize kadar herkes büyük bir mücadele ortaya koymaktadır.Burada hiç kimse siyasi ve ideolojik bir ayrılık ortaya koymadan, kırmızı-beyaz Türkiye formasıyla, ay-yıldızla mücadelesini devam ettiriyorYangın yerleşim yerlerine inmeye başladığı andan itibaren TOMA devreye girdi.

Bu saat itibarıyla 543 bina, 784 konut, 114 ahır, 64 iş yeri, 5 kamu binası, bunların ağır, orta ve az hasar tespitleri gerçekleştirildi.Muğla'da 28 kırsal mahallede toplam 3 bin 219 haneden 16 bin 603 kişiyi tahliye ettik.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Yarın Ukrayna'dan 4 helikopter daha gelecek

Tüm imkanlarımızla, seferberlik halinde, iş birliği ve uyum içinde yangınlarla mücadelemizi sürdürüyoruz

BAKAN KURUM'UN AÇIKLAMALARI

Devletimiz tüm kurumlarıyla yangın bölgesinde

Antalya'da yangından 48 mahalle zarar gördü. 47.5 milyon lira ödenek gönderildi

Köylülerimizin konutları yıkılanların yerine yapılacak

Sit alanını, çevre koruma bölgesi ve orman alanını imara açmadığımız gibi bu yangından sonra da ne Antalya'da ne Muğla'da ne Marmaris'te ne de Bodrum'da imara açmayacağız