'Tasvip etmemiz mümkün değil'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DTP konvoyundaki kavgayı İzmirlilerin ve kendilerinin tasvip etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

26 Kasım 2009 Perşembe, 11:24
Abone Ol google-news

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye çalışanlarıyla meclis salonunda bayramlaştı. Bayram konuşmasında DTP konvoyundaki olayları değerlendiren Kocaoğlu, İzmir'de demokrasinin 24 saat yaşandığını, konvoya yapılan saldırının ''bir avuç insanın tepkisi'' olduğunu ifade etti.

Basında konuyla ilgili değerlendirme yapanlar arasında İzmir'i ''faşist'' diye nitelendirenler olduğunu belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu: ''Bu tepkiyi haklı bulmak, İzmirli hemşehrilerimiz için mümkün değil, belediyemiz için de mümkün değil. Ama bir baktık ki basında ''Faşist İzmir'' diye değerlendirilmeler yapılır oldu. Tekrar altını çiziyorum, demokrasi hiçbir siyasi partinin konvoyuna, başkanına, üyesine en ufak bir harekette bulunmamak demektir. Yaşanan olayı İzmirli hemşehrilerimizin ve bizim tasvip etmemiz mümkün değil ama demokrasinin önünden geçmeyen, demokrasiyi bilmeyen, faşizmin kelime anlamını, tarihi sürecini bilmeyen sözüm ona insanların, tarih bilinci olmayan, dinler tarihini bilmeyen, insanlık tarihini bilmeyen, yakın tarihi hiç bilmeyen insanların sadece ve sadece maşalık yapmak üzere İzmir'e faşist demesini İzmir halkının, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve başkanının içine sindirmesi mümkün değildir.''

'İzmir bu kötü oyunu bozacaktır'

Kocaoğlu, bilgi birikimi yeterli olmayan, İzmir'i tanımayan insanların değerlendirmelerde bulunduğunu savunarak, şöyle devam etti: ''Hele hele bir tanesini, bir televizyon programında karşımda soru soran tarafta olduğu için düzeyini çok iyi biliyorum. Bilgi birikimini, karakterini, kişiliğini çok iyi biliyorum o adamın, o bilgisiz adamın, dünyadan bihaber adamın... İzmir'i yaşamamış, sindirmemiş, İzmir'in insanını tanımayan insanların İzmir'e 'faşist' demeye, İzmir'le oynamaya, İzmir'de insanları kutuplara ayırmaya, İzmir'de çıban başı yaratmaya hakkı yoktur ve bu emellerine ulaşamayacaklardır.'' Kentte yaşayanları hiçbir ayırım yapmadan, belediyesinin ve başkanının birleştiriciliğinde bir arada olmaya çağıran Aziz Kocaoğlu, ''İzmir, birlik ve beraberlik içerisinde bu çok kötü oyunu yine İzmir halkına yakışan şekilde bozacaktır'' dedi.

Aziz Kocaoğlu, dini bayramların barışın, kardeşliğin gelişmesi, kenetlenmesi, insanlığın mesafe katetmesi, kırgınlıkların, dargınlıkların giderilmesi için özel günler olduğunu belirterek, şunları söyledi: ''İzmir'in, Ege Bölgesi'nin 1 numaralı kurumuyuz. Harcadığı paralar, yatırımlar, insan sayısı, hizmet ettiği nüfusla nereden bakarsanız bakın Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından biriyiz. Bu kadro 5,5 yılda çok büyük işler başardı ama çıtayı yükseltmek zorundayız. Çünkü İzmir halkı 29 Mart seçimlerinde bizim çıtamızı yükseltti, olağanüstü destek verdi. Zor günlerden geçiyoruz, hep beraber harç olacağız. Oyunu hep beraber, bu kentte yaşayan 3,5 milyon insanla bozacağız. Siyasi, maddi, manevi amaçlar için İzmir üzerinde oyun oynamak isteyenlerin oyununu hep birlikte bozacağız. Tüm İzmir halkını, bir avuç, belki iki elin parmak sayısı kadar İzmir'e kötülük yapmak isteyen insana 'dur' demeye çağırıyorum.''

Kocaoğlu, belediye meclis üyeleriyle makam odasında gerçekleşen bayramlaşma töreninde de İzmir'de her etnik kökenden insanın yaşadığını kaydetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak camilerin bakım ve onarımını yaptırdıklarını, Ayavukla Kilisesi'nin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini, cemevleri yaptıklarını söyleyen Kocaoğlu, yıl başından sonra Kemeraltı'ndaki Havra Sokağı'nda restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını sözlerine ekledi.