Tavuk gübresinden elektrik üretecek

Mimsan Grup İcra Kurulu Başkanı Enver İlhan, 4-5 tavukçu firmasına, 6-7 megavatlık tavuk gübresi yakan enerji santralı kurulması için görüşmelerin son aşamaya geldiğini söyledi.

13 Nisan 2012 Cuma, 13:08
Abone Ol google-news

Haliç Kongre Merkezi'nden düzenlenen Makine ve Aksamları İmalat Teknolojileri Ar-Ge Proje Pazarı etkinlikleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mimsan Grup İcra Kurulu Başkanı Enver İlhan, tavuk gübresinden yaklaşık 7-10 megawat küçük bir termik santralin kurulabileceğini belirtti. Tavuk gübresinin hem tavuk firmalarının, hem çevrecilerin hem de belediyelerin sorunu olduğunu, çünkü bunun gübre olarak kullanılamadığını, ancak yakıldığı taktirde enerjiye dönüştürülebildiğini kaydetti. Türkiye'de ne kadar tavuk gübresi çıktığına ilişkin olarak İlhan, yurt içinde faaliyet gösteren bir tavukçu firmasının yılda 300 bin ton tavuk gübresi oluştuğunu, bu rakamın ülke genelindeki tüm firma, kesimhaneler ve tavuk çiftlikleri ile birlikte düşünüldüğünde 15 kata ulaşabileceği tahmininde bulundu. İlhan, bu potansiyel atıkların değerlendirildiğinde, iki Atatürk Barajı'na eş değer enerji üretilebileceğini söyledi.
 

'Firmalar inanmadı'

Tavuk gübresinin enerji üretimi konusunda sadece bir örnek olduğunu ifade eden İlhan, bunu buğday, mısır, pamuk, ayçiçeği sapı atıkları ve pirinç kabuğu atıkları ile düşünüldüğünde, Türkiye'nin enerji ihtiyacının karşılanmasında destek olabileceğini ve doğalgaz ihtalatına belki de ihtiyaç kalmayabileceğini kaydetti. Kendilerinin bir ezberi bozduklarını vurgulayan İlhan, "Tavuk gübresinin yakılabilmesi kimsenin hafızasında yoktu. Hatta biz kesimhanelere bile bunu teklif ederek, 'biz bunu yakalım, tavuk gübresi ile buhar üretelim' dediğimizde birçoğu inanmadı. En son risk almak suretiyle biz bunu yaptık ve gördük ki son derece güzel yanıyor" dedi.
 

'Tavuk gübresinden 20 MW elektrik üretimi mümkün olabilecek'

Bu konudaki ilk çalışmalarını, ülkenin entegre bir tavuk firmasında başlattıklarını söyleyen İlhan, "Şu anda prototip olarak çalışmalara başladık. Ar-Ge çalışmalarınız devam ediyor" dedi. Bu projeye şu anda başka firmalardan taleplerin de olduğunu ve 4-5 tavuk firması ile görüşmelerini sürdüğünü açıklayan İlhan, "Bu firmaların her birine 6-7 megavatlık santral üretimi için görüşmelerimiz son aşamaya gelmiş durumda. Sanıyorum ki realize olursa, Türkiye'de sırf bizim yapacağımız sistemlerle 15-20 megawatlık elektrik üretimi mümkün olabilecek" dedi.