'Tek yol yeni üniversiteler açmak'

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim-Sen) İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan, siyasi iktidar için yeni üniversiteler açmanın, üniversiteyle ilgili sorunları çözmek için tek yol gibi göründüğünü savundu. Bostan yaptığı yazılı açıklamada, devlet ve vakıf üniversitelerinde öğretim elemanı açığının iyice büyüdüğünü vurguladı.

15 Eylül 2008 Pazartesi, 14:46
Abone Ol google-news

Birçoğu vakıf kimliği taşımayan ve ticari amaçla açılan vakıf üniversitelerinin, karlılığı düşürdüğü için öğretim üyesi yetiştirmekten çok devlet üniversitelerinde yetişen öğretim üyelerini transfer etmeyi tercih ettiğini kaydeden Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim-Sen) İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan, devlet üniversitelerinde akademisyenlere ödenen ücretlerin aşırı düşüklüğünün de bu transferi hızlandırdığını kaydetti.

Bostan, son açılan üniversitelerle sayısı 128'e ulaşan devlet üniversitelerinin ise bir yandan bu şekilde öğretim üyesi kaybına uğrarken diğer yandan da yenilerini yetiştirmekte zorlandığını ifade etti. Hanefi Bostan, Türkiye'de ciddi bir öğretim üyesi açığı yaşandığını savunarak, öğretim üyesi açığı sonucunda üniversitelerde sınıfların ölçüsüz biçimde kalabalıklaştığını belirtti.

''Siyasî iktidar için yeni üniversiteler açmak, neredeyse üniversiteyle ilgili sorunları çözmek için tek yol gibi görünüyor'' görüşünü savunan Bostan, ''Aksine üniversite ve ona bağlı olarak öğrenci sayısı arttıkça sorunlar da katlanarak büyüyor'' dedi.

Öğretim üyesi açığının öğrenci sayısındaki artışa ters oranda büyümesinin, özellikle yeni açılan üniversitelerde akademik niteliği olmayan kişilere ders verdirilmesi gibi kabul edilemeyecek sonuçlara neden olduğunu belirten Bostan, bunun üniversite öğretiminde kalite ve seviyeyi düşürdüğünü ifade etti.

Bostan, üniversitelerdeki diğer bir sorunun ise barınma ve burs olduğunu, bunun çözülmesi için de hükümet ve diğer kamu kurumlarının konuya ciddi bir şekilde eğilmeleri gerektiğini kaydetti.

Öğrenci aflarının çözüm olmadığını belirten Bostan, afların ''üniversitelere popülist maksatlarla yapılan siyasi bir müdahale'' olduğunu ileri sürdü.