Televizyon erken öldürüyor

BBC'nin yansıttığı bir araştırmada, televizyon karşısında çok zaman geçirmenin ömür süresini 5 yıl azalttığı vurgulandı.

16 Ağustos 2011 Salı, 09:31
Abone Ol google-news

BBC'nin yansıttığı araştırmada, İngiliz Sports Medicine Dergisi'nin bir çalışmasında, televizyon karşısında kanepede saatlerce oturularak geçirilen bir hayat tarzının ömür süresini 5 yıl azalttığı belirtildi.

Sağlık risklerinin televizyon izlemekle bağlantısına dikkat çeken Avustralya'dan bir araştırmada da, televizyon karşısında çok zaman geçirmenin yaşam süresini kısalttığı belirtilerek, büyük bir ihtimalle bunun nedeninin hareket etmemek ya da egzersiz yapmamak olduğu ifade edildi.

Loughborough Üniversitesi egzersiz fizyolojisinde uzman Profesör Stuart Biddle ise, günde 30 dakika egzersiz yapmanın bazıları için zor olabileceğini belirterek, egzersize düşük seviyeden başlanıp giderek arttırıldığında başarılı olunabileceğini vurguluyor.

 

15 dakika egzersiz yaşam süresini üç yıl artırıyor

Öte yandan, düzenli egzersiz yapmanın hayatın kalitesini arttırırken süresini de uzattığı bildirildi. Araştırmalar, günde 15 dakika egzersiz yapmanın yaşam süresini 3 yıl arttırabileceği ve ölüm riskini yüzde 14 düşürebileceğine dikkat çekti.

Tayvan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü ve Çin Tıp Üniversite Hastanesi'nde 400 bin kişinin incelendiği bir araştırmada, her gün 15 dakika egzersiz yapmanın ya da haftada 90 dakika hızlı yürüyüş gibi orta seviyede egzersiz yapmanın yaşam süresini 3 yıl uzatabileceği ve ölüm riskini yüzde 14 düşürebileceği ortaya çıktı.

Ünlü tıp dergisi The Lancet'in Tayvan'daki araştırmaya dayanarak yaptığı çalışmada da, yetişkinlerin en az 15 dakika aktivite yaparak sağlık açısından fayda sağlayabileceklerine dikkat çekti.