Temür Köran ''Seyir'' Resim Sergisi

Çağdaş Türk figür resminin yaşayan önemli temsilcilerinden Temür Köran'ın on sekizinci kişisel sergisi "Seyir", Evin Sanat Galerisi'nde açıldı.

05 Nisan 2012 Perşembe, 08:04
Abone Ol google-news

Evin Galeri, Temür Köran'ın sergisini katalogda şu sözlerle tanıtıyor;

"Bir seyir halini aktarmanın sayısız ihtimali barındırdığını varsayarsak onun birçok katmandan oluştuğunu da biliriz.  Tıpkı Temür Köran’ın yeni sergisinde olduğu gibi karşımıza gücünü figürlerinden alan ve onların tekil – çoğul ilişkisi üzerine ilerleyen işlerle yolumuz kesişir. Bu buluşmanın ekseninde hareketli figür vardır ancak onun varlığını soyut mekândaki geometrik renk planları görünür kılar. “Seyir”de birbirine sarılarak güç alan iki figüre denk geldiğimiz gibi kendi içlerine dönen kalabalıklara da rast geliriz. Katmanlar arasındaki bu kesişmelerse gerek çizgisel gerekse formların ürettiği çoğalma üstüne kuruludur. Köran’ın sınır tanımayan renk paleti bu çoklu anlatımın zaman-mekân ilişkisini de ters yüz ederek yeni bir form oluşturur.

Sanatçının referansları sanat tarihidir ve kendi gerçekliğini ortaya koyan karakteristik bir Temür Köran formudur. Zira tutkuyla imgelerini kuran sanatçının her bir işi kendi varoluşunu dayatır ve gücü de eklektik yapısından gelir.  Çoğalma üstüne kurulu bu biçimin sihriyse Temür Köran’ın sadeleşme seyrini marifetle sergilemesinde gizlidir." 


Açtığı her sergiyle ses getiren Temür Köran'ın “Seyir” Sergisi, 28 Nisan'a dek Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.
 
www.evin-art.com