TGS'den kınama

Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), Evrensel ve Agos gazeteleri ile bazı köşe yazarları ve aydınların yaptıkları yayınlar ve açıklamalar nedeniyle tehdit edilmesini kınadı ve savcılıkları harekete geçmeye çağırdı.

24 Haziran 2011 Cuma, 10:15
Abone Ol google-news

TGS Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada Evrensel ve Agos gazeteleri ile bazı köşe yazarları ve aydınların yaptıkları yayınlar ve açıklamalarla "Türklere" ve "Türk devletine" hakaret ettikleri iddiasıyla Türk İntikam Tugayı tarafından kendilerine karşı 15 Ağustos'tan itibaren eylemlere geçileceği yönünde tehditlerde bulunulduğu belirtilerek şöyle denildi:
"Yapılan bu tehditlere karşı, Evrensel ve Agos gazeteleri ile diğer gazeteci, yazar ve aydınlarla dayanışmamızı ifade ediyoruz. Şiddet ve nefret söylemini bizzat içeriğinde taşıyan böyle bir tehdit karşısında savcılıkları ve güvenlik görevlilerini harekete geçmeye ve gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz. Meydana gelebilecek herhangi bir saldırının ve sonuçlarının sorumluluğu, bu konudaki görevini ihmal edenlere ait olacaktır."

Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün kullanılmasının temel araçlarından birisi olan basın ve yayın kuruluşları ile gazetecilerin, her türlü baskı ve tehdide karşı özel olarak koruma altında olması gerektiği vurgulanan açıklamada "Yayın kuruluşları, 'toplumda benimsenmemiş, genel kabul görmeyen, toplumu sarsıcı, şoke edici ve sert içerikli' görüşleri bile 'şiddet ve nefret söylemi içermemek kaydıyla' özgürce, hiçbir tehdit altında kalmadan yayımlayabilmelidir. Bu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine birçok davada vermiş olduğu içtihat kararlarının özünü oluşturmaktadır. Farklı görüşlere saygı duymak, demokratik bir toplum olmanın ve hoşgörünün de bir gereğidir" ifadelerine yer verildi.