Times'ın 'içki yasağı' yorumu

İngiliz The Times gazetesi, başyazısında Türkiye'deki içki yasağını değerlendirdi.

28 Mayıs 2013 Salı, 08:43
Abone Ol google-news

Türkiye'de çok tartışılan "içki yasağı", İngiliz The Times gazetesinin bir başyazısında irdeleniyor. Gazetenin, bu yaz Türkiye'ye gidecek olup da rakıya özlem duyan İngiliz turistlerin çok endişelenmesi için büyük bir neden olmadığını" ifade etmekle birlikte Türkiye'nin laikliğini destekleyenlerin "bu konuya ciddi yaklaşması gerekiyor, çünkü bu adımlar gelecekteki başka kısıtlamaların habercisi olabileceğini" de düşünüyor.

Times gazetesi, BBCTürkçe tarafından yansıtılan başyazısında TBMM'nin yasayı bir tür acele ile geçirdiğini belirterek "bu yaz Türkiye'ye gidecek olup da rakıya özlem duyan İngiliz turistlerin çok endişelenmesi için büyük bir neden olmadığını" ifade ediyor.

 

'İçkiden daha acil sorunlar var'

Ancak Times'a göre, Türkiye'nin laikliğini destekleyenlerin bu konuya ciddi yaklaşması gerekiyor, çünkü bu adımlar gelecekteki başka kısıtlamaların habercisi olabilir. Gazete şu savlara yer verdi: "Görünüşe bakılırsa, Türkiye'nin fazla içki içilmesinden daha acil sorunları var. Suriye savaşı Türkiye'nin güneydoğu sınırında insani bir yardımı acil hale getiriyor ve ülkedeki şiddetin Türkiye topraklarına sıçraması riski süreklilik taşıyor."

 

'Erdoğan'ın iddialara verilecek hazır bir cevabı var'

The Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, laik demokrasiye bir tehdit arz ettiği yolundaki iddialara verilecek hazır bir cevabının olduğunu belirterek "Başbakan tam bir demokrat olarak başarılı oldu ve art arda üç seçimle parlamentoda çoğunluğu elde etti ve her seçim başarısı bir öncekinden daha kesin oldu. Ayrıca, son elli yılda dört darbe yapmış olan ordu üzerindeki sivil otoriteyi artırdı" dedikten sonra şöyle devam ediyor: "Türkiye, belki Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tabanının bulunduğu Anadolu'daki camilerde olmasa bile İstanbul'daki üniversitelerde saygı duyulan açıkça laik bir anayasaya sahip olan yüzde 99'u Müslüman bir ülke. Bu yönetim biçimi, son iki yılda Arap Baharı'nın ardından ortaya çıkan rejimler için örnek gösteriliyor. Ancak kendisinin geleceği garanti altında değil. Avrasya'nın bu denge noktasında yükselen İslamcılık gerçek bir tehlike arz ediyor."

 

Sınırlamalar 'parti içindeki İslamcıları memnun etmeyi amaçlayabilir'

Times gazetesi, alkol satışına getirilen sınırlamaların amacının parti içindeki İslamcıları memnun etmek olabileceğini, ancak Erdoğan'ın güçlü konumu nedeniyle buna gerek olmadığını da savunurken Erdoğan'ın "radikal dindarlara yönelmesinin nedeni, onlarla aynı fikirde olması" görüşünü ortaya koydu.

 

'Başbakanlık arayışı ve Cumhurbaşkanlığı seçimi Erdoğan için kritik test'

Başbakan Erdoğan'ın Batı'nın Suriyeli isyancılara askeri yardım için güvendiği oldukça başarılı bir siyasetçi olduğunu da kaydettikten sonra baş yazısını şu sözlerle bitiriyor:
"Yetkileri artırılmış bir başkanlık arayışı ve gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi Erdoğan'ın iktidar sarhoşu olup olmadığının kritik testleri olacak."