Trabzon'a 7 meteoroloji ölçüm istasyonu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu AKP Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar ve bakanlık yetkilileri ile Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ı ziyaretİ sırasında yaptığı açıkalamada; Trabzon'a 7 otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurulacağı söyledi.

27 Şubat 2013 Çarşamba, 19:28
Abone Ol google-news

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Trabzon ve Doğu Karadeniz'deki ekoturizm potansiyelini yeterince değerlendiremediklerini ve yöredeki doğa, yayla ve av turizmini yaygınlaştırmak istediklerini belirterek, ''Deniz turizminden insanlar usandı. Şimdi başka şeyler arıyor ekoturizm, av turizmi, yayla turizmi gibi'' dedi.

Bakan Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, AKP Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar ve bakanlık yetkilileri ile Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ı ziyaret etmek için Valilik'e geldi.

Valilik özel defterini imzalıktan sonra Kızılcık'ı makamında ziyaret eden Eroğlu daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2013 yılının bakanlıkları açısından Trabzon'da hamle yılı olacağını söyledi.

Bakanların bir yere giderken eli boş gitmediğini ifade eden Eroğlu, ''Bizim bir usulümüz var, bir yere giderken eli boş gitmiyoruz. Biz de buraya heybemiz dolu olarak geldik. Trabzon'a gelirken 2013 yılı için tam 40 tane müjde ile geldik. Bu projelerin toplam maliyeti de 248 milyon 235 bin lira'' diye konuştu.

Bu projelerden 30'unun DSİ, 5'inin Orman Genel Müdürlüğü, 4'ünün Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, birinin de Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün projesi olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, projelerin 26'sının dere ıslah çalışması, diğerlerinin ise atık su arıtma, taşkın hasarların onarımı gibi çalışmalar olduğunu ifade etti.

Trabzon'da bu yıl 9 bin 400 dekar alanda ağaçlandırma yapıp 820 bin fidanı toprakla buluşturacaklarını, milyonlarca fidan yetiştireceklerini ve bin 500 dekar alanda çığ kontrol tesisi yapacaklarını ifade eden Eroğlu, çığ kontrol sisteminin ilk kez yapılan bir sistem olduğunu söyledi.

Türkiye'de başlattıkları Ceviz Eylem Planı çerçevesinde Trabzon'da da çalışma yapacaklarını anlatan Eroğlu, ''Ceviz o kadar önemliki yüzde 60'ını dışarıdan ithal ediyoruz. Beyin fonksiyonları için çok elzem ve şifalı bir besin maddesi. Dolayısıyla biz bütün Türkiye'de Ceviz Eylem Planı başlattık. Trabzon'da da yüz dekarlık alanda bu sene başlayacağız ama devam edeceğiz. O orman köylüsünü kalkındırmak için ORKÖY dediğimiz orman köylerini destekleme çerçevesinde de 1 milyon 700 bin liralık kredi vereceğiz'' diye konuştu.

''Trabzon'da 7 otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurulacak''


Bakan Veysel Eroğlu, Trabzon ve Doğu Karadeniz'deki ekoturizm potansiyeline de işaret ederek, şöyle konuştu:

''Biz Trabzon ve Doğu Karadeniz'deki ekoturizm potansiyelini yeterince değerlendiremiyoruz. Doğa, yayla turizmi paraşütle atlamadan tutun da av turizmine kadar bunlar hakikaten çok para getiriyor. Bunları burada yaygınlaştırmak istiyoruz. Deniz turizminden insanlar usandı. Şimdi başka şeyler arıyor ekoturizm, av turizmi, yayla turizmi gibi.''

Trabzon ve yörenin güzelliklerini tüm dünyada tanıtmak istediklerini anlatan Eroğlu, Trabzon'da 7 otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kuracaklarını söyledi.

Su taşkınları açısından da önemli olan bu istasyonlar sayesinde internet vasıtasıyla anlık olarak hava durumu hakkında bilgi alınabileceğini belirten Eroğlu, ''Turist geldiği zaman ilk baktığı şey gideceği yerde hava durumu nasıl, ilk önce ona bakar. Bizde yurt dışına giderken ilk önce oranın hava durumu rapor edilir'' ifadesini kullandı.

Trabzon'a bu yıl 40 ayrı yatırım yapacaklarını vurgulayan Eroğlu, ''Trabzon Trabzon olalı böyle bir yatırım görmedi'' diye konuştu.

Açıklamanın ardından Vali Kızılcık, Bakan Eroğlu'na telkari işçiliğiyle yapılmış fincan takımı armağan etti.