"TRT, iktidarın vuvuzelasıdır"

CHP, TRT ilgili iddiaların araştırılması için verilen araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisini Genel Kurul gündemine getirdi.

06 Aralık 2011 Salı, 17:25
Abone Ol google-news

Önerinin lehinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, AKP'nin yeni medya düzenini kurduğunu ve merkezine de TRT'yi oturttuğunu iddia etti.

TRT'nin tek yönlü yayın yapması için, İbrahim Şahin'in Genel Müdür yapıldığını savunan Çıray, TRT'nin AKP yandaşlarına maddi çıkar sağladığını, sporculuğuna bir şey denilmeyecek olan AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'e bir yıl için, yorum yapması karşılığında 728 bin lira ödendiğini ileri sürdü.

''TRT bugün, Atatürk'e sonsuz bir nefret ve düşmanlık duygusu olan kişilerin ideolojik aygıtına dönüşmüştür'' diyen Çıray, TRT'nin yeni Anayasa çalışmalarında lağvedilmesi gerektiğini söyledi.

AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, önerinin aleyhinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 9 yılda demokratikleşme alanında atılımlar yaptığını, basında çok sesliliğin getirildiğini söyledi.

CHP'nin önerisinin Meclis çalışmalarını aksatmaya yönelik olduğunu belirten Tunç, TRT'nin yıpratılmasını doğru bulmadığını ifade etti. Tunç, bütün yurttaşların özgür haber alma ve düşüncelerini özgürce yansıtabilme hakkına sahip olduğunu kaydetti.

CHP'ye satışma olduğu gerekçesiyle söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TRT'nin kimsenin babasının çiftliği olmadığını belirtti.

''Biz hakkımızı istiyoruz, elektrik faturasıyla TRT'ye para ödüyoruz'' diyen İnce, amaçlarının Meclis çalışmalarını engellemek olmadığını, bu konuların araştırılmasını istediklerini kaydetti.

İnce, Meclis TV'nin, saat 19.00'dan sonra yayın yapmayarak muhalefetin sesini kestiğini öne sürerek, ''TRT, iktidarın borazanıdır, vuvuzelasıdır'' dedi.

''Meclis TV yayını özel kanallara ihale edilsin''

CHP'nin önerisi lehinde konuşan MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, TRT'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların bütün toplantılarını verdiğini, ancak muhalefetin sesini kıstığını iddia etti.

''Muhalefetsiz demokrasi anlayışı olur mu, muhalefet sesini nereden duyuracak?'' diye soran Günal, AKP'nin, grup toplantılarının yayınlanmasına dahi tahammül edemediğini savundu.

Günal, ''Aylık döküm istiyorum. TRT Genel Müdürü bültenlerinizde, MHP'ye ayda kaç dakika yer verdiniz, AK Parti'ye kaç dakika yer verdiniz? MHP yetkililerini kaç programa çağırdınız?'' diye sordu.

''Daha önce AK RT olan TRT, artık kara RT haline geldi'' ifadesini kullanan Günal, Meclis TV'nin TRT'ye mahkum edilmemesini, Meclis TV yayınının özel kanallara ihale edilmesini istedi.

Görüşmelerin ardından CHP'nin önerisi reddedildi.