TSK'den hava harekatı: 20 IŞİD'li öldürüldü

Genel Kurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamda Tell Ell Hava'nın güneyinde gerçekleştirilen hava harekatında, 20 IŞİD terör örgütü üyesinin öldürüldüğü belirtildi.TSK'den yapılan açıklamaya göre IŞİD hedefine 7 fırtına mermisi atıldı.

11 Eylül 2016 Pazar, 10:59
Abone Ol google-news

Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı (TSK) tarafından Tell El Hava güneyinde icra edilen hava harekatına ilişkin yapılan bilgilendirmede, "10 Eylül 2016 tarihinde 19.38-19.44 saatleri arasında Tell El Hava güneyinde Türk hava kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlendi. 

Bölgede tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait üç bina, bir araç ile bir motosiklet ateş altına alınarak imha edilerek, 20 terörist etkisiz hale getirildi. Görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarımız emniyetle üslerine döndü" denildi.

IŞİD HEDEFİNE 7 FIRTINA MERMİSİ

TSK'dan yapılan açıklamada, "Bugün 2 DAEŞ hedefine 7 fırtına mermisi atılmıştır" denildi.  TSK açıklamasında, "Ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM'nin DEAŞ'la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmekte" olduğu ifade edildi ve bu akşam saat 19.00'a kadar meydana gelen gelişmeler aktarıldı. Buna göre, Suriye sınır hattında, gerekli emniyet tedbirleri alınarak, Cerablus ve Rai bölgesinde halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti ve ele geçirilen bölgelerde oluşturulan savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerine devam edildiği bildirildi.

 
SİVİLLERE KARŞI AZAMİ HASSASİYET
 
TSK açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer aldı:
"Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, hava harekâtı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon Güçleri tarafından, hava harekâtı icra edilmemiştir.
Suriye sınır hattında bir adet Bayraktar İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir.
AFAD ve Kızılay'a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."