Tüm boş binalar yıkılacak!

Hükümetin hazırladığı uyuşturucuyla mücadele eylem planı kapsamında, büyük şehirlerde kentsel dönüşüme hız verilecek, metruk binalar yıkılacak.

19 Kasım 2014 Çarşamba, 14:33
Abone Ol google-news

Türkiye'de son dönemde, başta sentetik uyuşturucu olmak üzere, gençlerde uyuşturucu kullanımının artması üzerine hükümet harekete geçti.

28-29 Kasım'da Ankara'da, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açılışını yapacağı "Uyuşturucu ile mücadele şurası" gerçekleştirilecek.

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek olan Şura'ya, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Gençlik ve Spor, İçişleri, Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Sağlık Bakanları ile üst düzey yetkilileri katılacak.

ÖNLEMLER ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Uyuşturucu ile mücadele konusunda ilk adım, Temmuz ayında "Uyuşturucu ile Mücadele Üst Kurulu"nun oluşturulmasıyla atılmıştı. 8 Bakanlıktan oluşan kurulda, uyuşturucu ile mücadele konusunda atılacak hukuki ve idari adımlar üzerinde çalışma başlatıldı.
Kasım sonundaki Şura toplantısında da bu önlemler masaya yatırılacak.
Üzerinde çalışma yapılan uyuşturucu ile mücadele eylemleri şöyle;

METRUK BİNALAR YIKILACAK

Uyuşturucu kullanımı ve ticaretinin önlenmesi için, özellikle büyük şehirlerde kentsel dönüşüme hız verilecek. Metruk binalar yıkılacak.

UYUŞTURUCUYU BIRAKANLARA İŞ KONTENJANI

Uyuşturucuyu bırakanlara devlette, tıpkı eski mahkumlara yapıldığı gibi, iş kontenjanı ayrılması gündemde. Bu konu üzerindeki çalışmalar sürüyor

NARKO TİMLER OLUŞTURULACAK

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, daha önce asayiş için oluşturulan Yunus timlerine benzer, narko timler oluşturulacak. Timler, uyuşturucu ile mücadele konusunda uzman polislerden oluşacak.

OKULLARDA EĞİTİM

Okullarda, uyuşturucu konusunda eğitim ve seminerlerle öğrencilerin bilinci arttırılacak

AİLELER BİLGİLENDİRİLECEK

Uyuşturucu kullanımının belirtileri ve bununla mücadele yolları konusunda ailelerin bilinçlendirilmesi için bir program oluşturulacak.

YASAL ÖNLEMLER ARTACAK

Şura'da, uyuşturucu ile mücadele kapsamında yasal önlemler masaya yatırılacak. Uyuşturucu satışının cezasının arttırılması gündemde.