Türk Eximbank'ın ülke limitleri belirlendi

Türkiye İhracat Kredi Bankası Anonim Şirketi'nin (Türk Eximbank), 2012 yılı ülke limitleri belli oldu.

10 Mayıs 2012 Perşembe, 10:07
Abone Ol google-news

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Eximbank Yüksek Danışma ve Kredileri Yönlendirme Kurulu tarafından yabancı ülkelere yönelik nakdi ve gayrinakdi resmi destekli ihracat kredileri ile 2 yıl ve daha uzun vadeli sigorta işlemlerine ilişkin olarak 2012 Yılı Programında belirlenen Türk Eximbank 2012 Yılı Ülke Limitleri Listesinin onaylanması Bakanlar Kurulu'nca 5 Mart 2012 tarihinde kararlaştırıldı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) resmi destekli ihracat kredilerine ilişkin ülke risk sınıflandırmaları esas alınarak hazırlanan listede tüm ülkeler 8 gruba ayrıldı. 0, 1, 2 ve 3'üncü grupta yer alan ülkeler için grup limiti azami 1 milyar dolar olarak belirlenirken, bu grupta yer alan ülkelerin ülke tavanı ise yeni sisteme göre 500 milyon dolar olarak belirlendi.
 

Ermenistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Kuzey Kore kapsam dışı bırakıldı

Türk Eximbank 2012 Yılı Ülke Limitleri Listesinde 4. grupta yer alan ülkelere grup limiti 700 milyon dolar, ülke tavanı ise 315 milyon dolar olarak tahsis edildi. 5. grupta yer alan ülkeler için de grup limiti 750 milyon dolar, ülke tavanı 300 milyon dolar oldu. 6 ve 7'inci yer alan ülkeler için ise birer milyar dolarlık grup limiti belirlenirken, 6'ıncı gruba 300, 7'inci gruba ise 250 milyon dolar ülke tavanı tahsis edildi.

Bununla birlikte, limitler yabancı ülkelere yönelik nakdi ve gayrinakdi resmi destekli ihracat kredileri ile 2 yıl ve daha uzun vadeli sigorta faaliyetlerine ilişkin ülke limitleri olup, 2012 yılında Ülke Kredi/Garanti Programı kapsamında yapılacak kredi tahsisi ile kapsama alınacak sigorta tutarını ifade ediyor. Bu limitler içinde kalmak üzere toplam 2.15 milyar dolar nakdi ve gayrinakdi ülke kredisi ile 500 milyon dolar tutarında 2 yıl ve daha uzun vadeli sigorta desteği öngörülüyor. Karara göre, Ermenistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Kuzey Kore ise kapsam dışı bırakılırken, OECD risk sınıflandırmasında belli bir risk sınıflamasına tabi tutulmamış ülkelerin, 7. Grup ülke olarak kabul edilmesi hükme bağlandı.

Ayrıca karara göre, işlemin Türk Eximbank Yönetim Kurulu'na sunulduğu aşamada ilgili ülkenin içinde bulunduğu grubun limitleri dikkate alınacak. Bir yıl içinde bir ülkeye açılacak ülke kredisi ve kapsama alınacak orta ve uzun vadeli sigorta toplamı, belirlenen grup içi ülke tavanını aşamayacak.