Türk sanatçının başyapıtı Özgürlük Anıtı’nın önünde

Türk sanatçının başyapıtı Özgürlük Anıtı’ndan önce, Michelangelo’dan sonra...

06 Kasım 2014 Perşembe, 12:34
Abone Ol google-news

İngiliz The Independent Gazetesi, geçtiğimiz günlerde Dünyanın En İyi 10 Kamusal Sanat Örneği listesini açıkladı. Amerika'nın sembolü Özgürlük Anıtı, Michelangelo’nun 'David' figürü gibi dünya tarihinin en önemli dev sanat eserlerinin aralarında bulunduğu sıralamada, listenin üçüncü ismi Skin 2 (TEN) isimli başyapıtıyla heykel sanatçısı Mehmet Ali Uysal.

EN İYİ 10 KAMUSAL SANAT (The Independent)

1. Out of Order ‘Sırasız’ (1989), David Mach
2. David (1504), Michelangelo
3. Skin 2 ‘TEN’ (2010), Mehmet Ali Uysal
4. Statue of Liberty ‘Özgürlük Anıtı’, New York (1886), Frédéric Auguste Bartholdi
5. Freedom 'Özgürlük' (2000), Zenos Frudakis
6. Trafalgar Square Lions ‘Trafalgar Meydanı Aslanları’ (1867), Sir Edwin Landseer.
7. Winston Churchill, Parliament Meydanı, Londra (1973), Ivor Roberts-Jones
8. The Guardian ‘Gardiyan’ Birmingham (2003), Laurence Broderick
9. Stanley Matthews, Britannia Stadium, Stoke-on-Trent (2001), Anonim
10. Conversation à Nice ‘Nice’de Geçen Konuşma’ (2007), Jaume PlensaTEN: Ahşap, Toprak Ve Çim Tohumları

Yapıtlarında mimari ve insan vücudundan esinlenen Uysal, gündelik hayatta kullandığımız nesneleri alışılmadık şekillerde ortaya koyarak bulundukları mekanın mimari dokusuyla bütünleştiriyor. Üzerine yerleştirildiği çim tabakasıyla entegre olan ahşap yapıt ‘TEN’, ‘Mandal Heykeli’ olarak da tanımlanıyor ve toplam beş edisyonu bulunuyor. Sanatçıya göre, eser yalnızca tahtadan oluşmuş değil, aynı zamanda toprak ve çim tohumlarından meydana geliyor. 6 metre yüksekliğindeki dev kavramsal yapıt, 2010 yılından beri Belçika’nın Liege şehrindeki Chaudfontaine Park’ında bulunuyor.

 Trabzon’da Alay Konusu ‘Mandal’
‘Mandal Heykeli’nin beş edisyonundan biri geçtiğimiz yıl Trabzon’da Beşirli sahil kesimine dikilmişti. Kültür komisyonunun kararı olmadan Trabzon Belediyesi tarafından dikilen heykel, bir gecede yerinden kaldırıldı. Heykel sosyal medyada; Trabzon'un ‘en değerli tarihsel ve kültürel unsuru’ olarak gösterilmişti.

Mehmet Ali Uysal Kimdir?
Mehmet Ali Uysal, 1976 yılında Mersin’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültelerini bitirdi. Başlıca kişisel sergileri; The Past, Pearl Lam Galleries, Shanghai, (2014); Pinch Me Awake, Stiftungstarke, Berlin; Resim, Pi Artworks, Istanbul (iki sergide 2013); Kabuk, Nesrin Esirtgen Koleksiyonu, İstanbul (2012); Malist, Q Contemporary, Beyrut (2011); ve Mist, Etemad Gallery, Dubai (2011). Grup sergileri ve sanat fuarı katılımları arasında Art Basel Hong Kong (2013), Gözkararı, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi (2012); Figure Out (2012), Art Saw, Dubai; Ticaret Yolları, Pi Artworks İstanbul (2011) bulunmaktadır.

Eserlerinin bulunduğu önemli kurumsal koleksiyonlardan bazıları; Vehbi Koç Vakfı Koleksiyonu (İstanbul), Özyeğin Üniversitesi Koleksiyonu (İstanbul), Le Vent des Forêts Festival Public Collection, Meuse, Fransa; Chaufontaine Parks Public Collection, Liege, Belgium; Audi Collection (Audi Bank Lebanon) Beyrut, Lübnan; Golden Harvest Group Art Collection, Hindistan; Samdani Art Foundation, Bangladeş; ve the City of Umeå, Sweden Collection (2014 Avrupa Kültür Başkenti), İsviçre.

‘Kamusal Sanat’ Nedir?

Kamusal sanat, caddeler, parklar, meydanlar, bina cepheleri, kamusal yapıların ortak kullanım alanları gibi mekânlarda yapılan sanat çalışmalarıdır. Artistik ve kentsel değerin korunması, geliştirilmesi ve kentsel mekânda kişiler arası iletişimin ve insan çevre etkileşiminin olumlu hale getirilmesinde kullanılan bir araçtır.
Kamusal alanın kalitesini yükseltme yöntemi olarak kullanılan bir uygulamadır.