Türkiye destekli takas operasyonu

Suriye’de ateşkes ilan edilen iki bölgedeki Sünni ve Şiiler, Lübnan ve Türkiye üzerinden değiş tokuş edildi. Zebadani kasabasındaki 126 cihatçıdan yaralı olanlar Türkiye’de tedavi edilecek.

28 Aralık 2015 Pazartesi, 21:52
Abone Ol google-news

Suriye’de siyasi çözüm görüşmelerinin 25 Ocak’ta başlaması öncesi önemli bir takas yaşandı. BM ve Kızılhaç’ın arabuluculuğunda, İran ve Türkiye’den İHH’nin katkısıyla Suriye hükümeti ile silahlı grupların üzerinde anlaştığı ve Türkiye ile Lübnan üzerinden gerçekleştirdiği eşzamanlı takasın iki ayağı vardı. İlki

Ankara- Riyad destekli, Nusra-Ahrar liderliğindeki Fetih Ordusu’nun ele geçirdiği İdlib vilayetinde aylardır kuşatma altında tuttuğu Şii köyleri Fua ve Kefraya. İkincisi Hizbullah destekli Suriye hükümet güçlerinin ele geçirdiği Lübnan sınırındaki Zebadani’de cihatçıların kuşatma altında kaldığı bölge. Her iki bölgeden 450’den fazla militan, sivil ve yaralı çıkartıldı.

Türkiye sınırındaki İdlib’in Fua-Kefraya köylerinden çıkarılan, çoğu yaralı, hastalardan oluşan 338 sivil Bab el Hava Kapısı’ndan Türkiye’ye geçti.

THY uçak tahsis etti

Daha sonra THY’nin tahsis ettiği uçaklarla Beyrut’a giden bu grup, tekrar Suriye’ye girip başkent Şam ve hükümet kontrolündeki diğer bölgelere geçecek. Zebadani’den çıkarılan çoğu Ahrar-uş Şam üyesi 126 militan ve yaralı da sınırı geçip Lübnan’a giriş yaptı. THY’nin Fua-Kefraya köylülerini Beyrut’a taşıdığı uçaklar, bu kez cihatçı grubu Beyrut’tan alıp Türkiye’ye getirdi. Bu grup, daha sonra tekrar Suriye’ye girip isyancıların kontrolündeki bölgeye geçecek

Yaralı ve hastalar ise Türkiye veya Lübnan’da kalıp tedavi görecek. Suriye’de bir takas anlaşmasına ilk kez komşu ülkeler de müdahil oldu. Hizbullah’ın El Menar kanalı, her iki tahliyeyi canlı yayımladı: Zebadani’de bombardımanda enkaza dönmüş binalardan çıkan onlarca üniformalı sakallı savaşçı otobüslere, tekerlekli iskemledekiler ve yaralılar da ambulanslara bindi. Fua ve Kefraya’da da aralarında kadın ve çocukların bulunduğu Şii aileler otobüsler ve ambulanslarla bölgeden ayrıldı.

YPG’ye Rus yardımı

Rusya Genelkurmayı’ndan korgeneral Sergey Rudskoy ise YPG’nin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rus hava saldırılarının yardımıyla IŞİD’in başkenti Rakka’ya saldırdığını söyledi. “Ayman Ganim komutasındaki SDG birlikleri Rus uçaklarının yardımıyla birkaç gündür Rakka’ya saldırıyor” bilgisini veren Rus general, böylelikle yaklaşık 20 yerleşim yerinin IŞİD’den geri alındığını belirtti. Rudskoy SDG’nin Tışrin Barajı’nı almasına atıfla “Fırat üzerinde stratejik önemdeki barajda da kontrol sağlandı” dedi.