Türkiye ilaç yatırmında çekici

Financial Times gazetesi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, ilaç sektöründeki 7 yükselen piyasanın 2009 yılında yüzde 13-14 büyüyeceğine, bunun da küresel büyümenin yarısını oluşturacağını yazdı.

04 Ağustos 2009 Salı, 07:55
Abone Ol google-news

Türkiye'nin ilaç yatırımları açısından çok çekici bir ülke haline geldiği belirtiliyor. Financial Times gazetesi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ilaç sektöründeki 7 yükselen piyasanın 2009 yılında yüzde 13-14 büyüyeceğine, bunun da küresel büyümenin yarısını oluşturacağına dikkat çekti.

Ekonomi gazetesi Financial Times, ilaç sektöründeki yükselen piyasaların performansına vurgu yaptığı haberinde, danışmanlık şirketi IMS Health'in tahminlerine göre, ilaç sektörünün küresel satışlarının bu yıl sadece yüzde 2.5-3.5 büyüyeceğinin, bunun IMS Health istatistiklerinde şimdiye kadar kaydedilen en düşük yıllık artış olduğunu kaydetti. Gazete şöyle devam etti:

"Ancak rakamlar, aynı zamanda bir iyimserlik kaynağına da vurgu yaptı. IMS Health tarafından'Pharmemerging Piyasalar' (ilaç sektöründe yükselen piyasalar) olarak adlandırılan 7 ülke Çin, Brezilya, Meksika, Türkiye, Hindistan, Güney Kore ve Rusya, 2009 yılında yüzde 13-14 büyüme gösterecek, bu da küresel büyümenin yarısını oluşturacak. IMS, önümüzdeki beş yıllık dönem için benzer büyüme oranlarını da tahmin ediyor."

Bu arada, Financial Times haberinde Japon ilaç şirketi Eisai'nin Ceo'su Haruo Naito'nun açıklamalarına da yer verdi. Naito, "ABD ve Avrupa'nın en büyük bölgelerindeki yatırımlarımızı tamamladık. Şimdi yeni bölgeleri düşünüyoruz. Yükselen piyasalar ile çok yakından ilgileniyoruz, özellikle Çin, Hindistan, Ortadoğu, Türkiye ve Kuzey Afrika" dedi.