'Türkiye Ortadoğu'da ana güç'

Prens Hasan Bin Talat, "Halen Ortadoğu'da dört ana güç var. Bunlar da İsrail, İran, Türkiye ve ABD. Amerika tarafından gerçekleştirilebilecek önemli bir çekilme, muhtemelen bir güç boşluğunu yaratır" diye yazdı.

18 Nisan 2012 Çarşamba, 09:58
Abone Ol google-news

Prens Hasan Bin Talat, "ABD, Ortadoğu'yu Terk Edemez" başlığını kullandığı makalesinde ABD Savunma Bakanlığı'nca bu yılın başlarında Washington'un dış politikasındaki önceliklerinin Asya-Pasifik bölgesine kayacağı sinyali verdiğini belirterek "ABD, sırtını Arap dünyasına dönmemeli" diye yazdı.

ABD'deki "misyon yorgunluğu" duygusunun, tarihin derslerinin göz ardı edildiği anlamına geldiğini kaydeden Prens, İsrail ile Filistin arasında barış oluncaya dek Ortadoğu'nun BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarında hakim konu olmayı sürdüreceğini öne sürdü. Prens sözlerini şöyle sürdürdü: "Halen Ortadoğu'da dört ana güç var. Bunlar da İsrail, İran, Türkiye ve ABD. Ve bu güçlerden hiç biri Arap değil. Amerika tarafından gerçekleştirilebilecek herhangi önemli çekilme, muhtemelen bir güç bosluğunu yaratacak. Aracıların önemli olduğu bir bölgede böyle bir şeyin sonuçları olur. Örneğin, Ortadoğu'da İran ve Suudi Arabistan'ın aynı masaya oturdukları bir güvenlik forumu yoktur."