Türkiye ‘tek sesli’ medyayı kapattı

Muhalefete yer vermeyen medyayı protesto etmek için sosyal medyada başlatılan kampanyaya destek veren yurttaşlar dün gece parklarda buluştu. İktidara yakın televizyon kanallarında muhalefete yer verilmemesini protesto amacıyla dün gece Twitter’da #KapatGitsin kampanyası başlatıldı.Televizyonlarını kapatan yurttaşlar başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde parklarda buluştu.

19 Mayıs 2018 Cumartesi, 08:53
Abone Ol google-news

24 Haziran seçimleri yaklaşırken televizyon ekranlarında muhalefete neredeyse hiç yer verilmemesi protesto edildi. Ekranlarını kapatan yurttaşlar parklarda buluşurken, Twitter’da #KapatGitsin etiketi üzerinden yapılan paylaşımlar Türkiye gündeminde birinci, dünyada ikinci sırada yer aldı.

Ana akım medyanın iktidar yanlısı yayın politikaları, muhalif ve özgür medyanın susturulmaya çalışılması, yayın kurumlarına kayyım atanması, gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanması ve halkın haber alma hakkının engellenmesi, Birleşik Haziran Hareketi öncülüğünde başlatılan sosyal medya kampanyası ile protesto ediliyor. “Öyleyse kapat gitsin” başlığıyla başlatılan kampanya kapsamında dün akşam saat 20.00’de tüm televizyonlar kapatıldı. Sosyal medya kullanıcıları da Twitter’da #KapatGitsin etiketiyle tepkilerini dile getirdi. Yurttaşlar Twitter üzerinden kapalı televizyonlarının fotoğraflarını paylaştı.

İşte o paylaşımlar; 

KAMPANYAYA KATILAN YURTTAŞLAR PARKLARDA BULUŞTU

Kampanya kapsamında yurttaşlar yurdun çeşitli yerlerinde halk kürsülerinde buluştu. İstanbul’da televizyonlarını kapatan yurttaşlar Koşuyolu Parkı ve Maçka Parkı’nda bir araya gelerek ülke ve seçim gündemini tartıştı. Ankara’da Mamak halkı da parkta buluşurken Denizli’de de yurttaşlar Adalet Parkı’nda bir araya geldi. RTÜK’te yapılan ve seçimlerin erken yapılacağının belli olduğu 17 Nisan ile 6 Mayıs tarihlerini kapsayan çalışmaya göre TRT’nin AK Parti-MHP ittifakına 37 saat 40 dakika 2 saniye ayırken Saadet Partisi ve HDP’ye bir saniye bile yer vermediği, İYİ Parti’nin ise sadece 9.5 dakika yer alabildiği ortaya çıkmıştı.