"Türkiye’de eğitim ve istihdam dışı kalan genç sayısı 3.4 milyon"

Türkiye’de eğitimden ayrılmalar kadar, eğitim görmediği halde istihdam da edilemeyen gençler sorunu devam ediyor.

21 Ağustos 2020 Cuma, 10:17
Abone Ol google-news

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ağustos ayı çalışmasını yayınlayarak, eğitim gören ya da eğitim görürken çalışan gençlerin yüzde 70’inin salgından etkilendiğini açıkladı.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kaya’nın haberine göre Türkiye’de eğitimden ayrılmalar kadar, eğitim görmediği halde istihdam da edilemeyen gençler sorunu devam ediyor. Türkiye’nin ‘ne eğitimde ne de istihdamda olan gençler’ oranı OECD ülkeleri arasında üst sıralarda. Salgın döneminde de bu oran artış gösterdi. 2020 Ocak ayında yüzde 25.7 olan Türkiye oranı, mayıs ayında yüzde 29.1’e yükseldi ve kişi sayısı da 3 milyon 400 bin kişiye ulaştı.

ILO çalışmasında, Kovid-19 salgını başladıktan sonra öğrenim gören öğrencilerin yüzde 70’ten fazlasının okulların kapanışından etkilendiğini belirtti. Öğrencilerin yüzde 65’i uzaktan eğitimde, yüz yüze eğitime kıyasla daha az öğrendiğini belirtti.

ILO, internet erişimi bulunmayan ya da kısıtlı olan gençlerin fırsat eşitsizliğiyle karşı karşıya kaldığına da işaret etti. Çalışmaya göre, yüksek gelirli ülkelerde gençlerin yüzde 65’i video-ders yoluyla öğrenim görürken, düşük gelirli ülkelerdeki gençlerin yalnız yüzde 18’i öğrenimlerine çevrimiçinde devam edebildi.

Salgın döneminde Türkiye’nin işgücü-eğitim verilerinde de bozulmalar görüldü. Ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin sayısı yıl başına göre 403 bin kişi artarak 3.4 milyon gence ulaştı. Bu gençlerin 2 milyon 74 bini kadınlardan oluştu.

Yine TÜİK verilerine göre, 15-24 yaş grubunda, eğitimde olan genç sayısı, mayıs ayı sonunda yılbaşına göre 319 bin kişi azalarak 5 milyon 188 bin gence geriledi. İstihdamda olan gençlerin sayısı ise 278 bin kişi azaldı. Eğitim ve istihdamda olan genç sayısı ise yine aynı dönemde 225 bin kişi azalarak 971 bin kişi oldu.