Türkiye'de kredi sigortacılığı

Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, Türkiye'de yeni olmasından dolayı kredi sigortacılığının ve bu alana yönelik çözümler üreten sektörün oldukça ''niş'' bir pazar olduğunu söyledi.

29 Haziran 2009 Pazartesi, 12:49
Abone Ol google-news

Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, kredi sigortacılığını, alıcı bazında ticari risklerin analizi, poliçelerin hazırlanıp yenilenmesi, prim ödemelerinin takibinden hasar oluştuğunda karşılanmasına kadar, operasyonel açıdan yoğun takip ve raporlama gereksinimi olan süreçlerin bütünü olarak özetledi.

Türkiye'de kredi sigortası hizmeti veren firmaların, uluslararası düzeyde çalışan firmalar olduğunu kaydeden Kastro, şirketlerin global entegre sistemlerinin, genel iş süreçlerinin takibini mümkün kıldığına, ancak lokal ihtiyaçlar global sistemler tarafından karşılanamadığı için, takip ve raporlama süreçlerinde farklı sistemlere ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

Kastro, bu nedenle, kredi sigortacılığı süreçlerinin daha verimli ve hızlı biçimde takip edilip raporlandığı, global sistemle entegre çalışan çözümler üretildiğine değinerek, sistemin tüm poliçe yönetimi süreçlerini takip etmeyi olanaklı kıldığını söyledi.

Kredi sigortacılığının Türkiye'de yeni olmasından dolayı, bu alanı ve bu alana yönelik çözümler üreten sektörü oldukça ''niş'' bir pazar olarak değerlendiren Kastro, pazardaki ihtiyaçları ''erken'' fark ederek, Inveon Poliçe Yönetim Sistemi çözümünü ürettiklerini bildirdi.

 

'Hızlı bir değişim ve gelişim içerisinde'

Kastro, kredi sigortacılığının global firmalarca sunulan hizmet olması nedeniyle, şirketlerin genellikle kendi çözümlerini geliştirme yoluna gittiklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu: ''Global olarak sektöre bu tür çözüm üreten firmalar yok denecek kadar az. Bu da lokal ihtiyaçlara ayrı çözümler bulmayı gerektiriyor. Bu nedenle, bizler global sistemlerdeki esneklik ve verimlilik ihtiyacını görerek burada yaratıcı ve değer katan bir çözüm üretme yoluna gittik. Kredi sigortacılığı global ekonomik krizin de etkisiyle, hızlı bir değişim ve gelişim içerisinde.''

Yomi Kastro, Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren ve Kredi (Alacak) Sigortası ve Firma Ticari Derecelendirme hizmetlerini Türkiye'ye taşıyan Coface'nin, kredi sigortacılığına özgü iş süreçlerini takip etmek ve daha verimli hale getirmek için ''Inveon Poliçe Yönetim Sistemi'' çözümü tercih ettiğini de sözlerine ekledi.