"Türkiye'nin AB umutları yok olur"

The Economist Kıbrıs'ta bir çözümün Türkiye'nin AB üyeliği umutlarını önemli ölçüde güçlendireceği yorumunu yaparken önümüzdeki birkaç hafta Kıbrıs'taki çözüm için "kritik" olacağını vurguladı. İngiliz dergisi, "Eğer bu müzakereler başarısız olursa Türkiye'nin AB umutları yok olur" yorumunu da yaptı.

11 Aralık 2009 Cuma, 10:05
Abone Ol google-news

The Economist ise, Kıbrıs'ta çözüm çabalarına ilişkin uzun bir yazı yayımladı. Kıbrıs'ta bir çözüm bulunmasının Türkiye için taşıdığı önemi vurgulayan dergi, "Bir çözüm, Türkiye'nin, giderek zayıflayan AB'ye katılma umutlarını önemli ölçüde güçlendirir" derken bir çözüm için önümüzdeki haftaların " kritik" olacağının altını çizdi.

Adada yürütülen müzakerelerde şimdiye kadar bir miktar ilerlemenin sağlandığını ancak hala ciddi anlaşmazlıkların bulunduğunu kaydeden The Economist, bu çerçevede en büyük sorunun güvenlik ve mülkiyet olduğunu öne sürdü.

Ancak zamanın tükendiği uyarısını yapan dergi, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Nisan ayında yapılacak seçimleri kaybedebileceğine de işaret ettiği yazısında çözümün sağlanması konusunda yurt dışı baskılarının en iyi yöntem olabileceğini de, ancak bu konuda büyük bir dikkatle hareket edilmesi gerektiğini savundu.

Kıbrıs'ta fazla zaman kalmadığını, Şubat sonuna kadar her şey tamamlanması gerektiğini de vurgulayan dergi, "Eğer bu müzakereler başarısız olursa buna benzer bir şans yıllarca ortaya çıkmayabilir. Türkiye'nin AB umutları yok olur. Ve Avrupa'nın dünyada daha büyük bir rol oynama hedefi yara alır. Eğer kendi arka bahçesinde bir ihtilaf çözemezse başka yerlerde nasıl başarılı olur?" diye yazdı.

 

Hristofyas'tan "Çözüm Ankara'daki güç mücadelesine kurban olabilir" iması

Bu arada, yazıda Rum lideri Dimitris Hristofyas ile yapılan bir söyleşinin bazı bölümlerine de yer verildi. Hristofyas, Türkiye'nin garantörlük rolünü koruyan ve adada birçok Türk askerinin kalmasını sağlayan bir anlaşmayı kabul edemeyeceklerini söylerken bunun, üzerlerinde bir "Demokles kılıcı" gibi duracağını da öne sürdü.

Hristofyas, ayrıca Kıbrıs'ta bir çözümün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile generaller arasındaki "güç mücadelesine kurban gidebileceği"ni de ima etti.