Türkiye'nin seçimi: Oy verme işlemi başladı

56 milyon yurttaşın oy kullanacağı seçimlerde sandık güvenliği için muhalefet çalışmalarını tamamladı. İnce ve Akşener, seçimi YSK’nin önünde izleyecek.

23 Haziran 2018 Cumartesi, 21:23
Abone Ol google-news

Bugün yurtiçinde 56 milyon seçmen, 180 bin sandıkta oy kullanacak. Parti genel başkanları ve cumhurbaşkanı adayları oylarını kullanıp seçim sonuçlarını Ankara’da takip edecek. Resmi sonuçlar, Muharrem İnce ve Meral Akşener’in de önünde bekleyeceğini açıkladığı YSK tarafından açıklanacak. Adil Seçim Platformu, Ankara’da sandığın adaleti için sonuçları izleyecek. CHP Genel Merkezi’nde ise ayrıca bir seçim izleme merkezi kuruldu. YSK’nin verilerine göre bugün yurtiçinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Türkiye genelinde seçmenler, bugün saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek.

Son dakika uyarıları

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kâğıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak. Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Liderler nerede?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Saffet Çebi İlkokulu’nda oyunu kullanacak. Başbakan Binali Yıldırım da oyunu İzmir’de Bahar Yıldırım İlkokulu’nda kullanacak. Erdoğan ve Yıldırım’ın seçim sonuçlarını Ankara’da takip etmesi bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oyunu Ankara Çukurambar’daki Arjantin İlkokulu’nda kullanacak. Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarını ise parti genel merkezinde takip edecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de oyunu Ankara’da kullanacak. Bahçeli, Ankara Anıttepe Ortokulu’nda sandığa gidecek. Ardından seçim sonuçlarını parti genel merkezinden takip edecek. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise memleketi Yalova’da Saffet Çam Ortaokulu’nda oyunu kullanacak. İnce daha sonra Ankara’ya gelerek seçim sonuçlarını takip edecek. İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ve Vatan Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek ise oyunu İstanbul’da kullanacak adaylar arasında yer alıyor. Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Ankara’da Çankaya Lisesi’nde oyunu kullanacak. HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş da oyunu tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde kullanacak.

<haber-yatay:1006809,1006782,1006816,1006673>

 

Sonuçlar 21’den sonra

Bugün, saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Çay bahçeleri de kapalı olacak. Seçim yasaklarına ve kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat 18.00’den sonra alkollü içki servisi yapılmayan düğün düzenlenebilecek. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayımların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

İki aday YSK’de

Seçim sonuçları için her parti kendi genel merkezinde izleme merkezi kuracak. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ise oyunu Yalova’da kullandıktan sonra YSK’nin önüne gelmesi bekleniyor. İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in de daha önce “YSK’de abidik gubidik olursa o YSK’nin önüne koyacağım bir sandalye. O sonuçlar doğru çıkıncaya kadar oturacağım. Jiletle kazıyamayacaklar beni” açıklamasını yapmıştı.

Sonuçlar iki merkezden

Resmi sonuçlar YSK’den açıklanacak. Ancak, sandıklardan çıkan sonuçların adil bir şekilde sonuçlara yansıtılması için Ankara’daki iki merkezde yoğun bir çalışma yürütülecek. Bu merkezlerden biri CHP’nin Parti Meclisi (PM) salonu. CHP ve Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin temsilcileri, Adil Seçim Platformu oluşturan STK’lerle birlikte Ankara’daki “Adil Seçim Basın ve İletişim Merkezi”nde sonuçları takip edecek. Tüm sandıklardan gelecek sonuçlar bu merkez aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacak. Sandık başından haber geçecek olan müşahit/muhabirler, yani müşabirler edindikleri bilgileri merkeze aktaracak.

 

İstanbul’da 38 bin 480 polis görev yapacak

Türkiye genelinde bugün yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri nedeniyle İstanbul’da 38 bin 480 polis, 4 polis helikopteri, 8 deniz botu, 85 TOMA ve 90 zırhlı araçla güvenlik önlemi alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 24 Haziran seçimleri nedeniyle aldığı geniş güvenlik önlemlerini paylaştı. Kentte, 3 seçim bölgesinde 1670 okul ve 28 bin 357 sandıkta yapılacak seçimlerde güvenliği sağlamak için 38 bin 480 emniyet personeli görevlendirildi. Ayrıca personele, 4 polis helikopteri, 8 deniz botu, 85 Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve 90 zırhlı araç, 137 gözaltı aracı ile 3 drone ekibi destek verecek. Meteoroloji uzmanları da İstanbullu seçmeni sandık başına giderken yağışa hazırlıklı olmaları için uyardı. Yeni Cumhurbaşkanı’nı ve 27’nci dönem milletvekillerini seçmek için yapılan seçimler saat 08.00’de başlayacak ve 17.00’de tamamlanacak. Gelen verilere göre hava tahminleri yurt genelinde yağış gösteriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan veriler şöyle: Ankara çok bulutlu 28 derece. İstanbul gök gürültülü ve sağanak yağışlı 28 derece. İzmir çok bulutlu 28 derece. Bursa gök gürültülü sağanak yağışlı 31 derece. Antalya çok bulutlu 30 derece. Adana 32 derece, mevzi yağışları bekleniyor. Diyarbakır güneşli 37 derece. Trabzon’da gök gürültülü sağanak yağış beklenirken 26 derece. Van parçalı bulutlu 27 derece.

<haber-yatay:1006803,1006819,1006683,1006685>