'Türkiye'nin tehditleri bizi korkutmuyor'

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Beglitis, "Türkiye'nin, Rumların Doğu Akdeniz'de doğalgaz aramalarıyla ilgili açıklamalarının, uluslararası yasal düzenle ilgili anlayışını ortaya koyduğunu" söyledi.

14 Ağustos 2011 Pazar, 17:42
Abone Ol google-news

Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesine verdiği demecinde, Ankara'nın bu konuda tepkilerini ne şekilde değerlendirdiğine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Beglitis, "Tehditler bizi korkutmuyor. Sadece Türkiye'nin, egemen ülkelerin barış içinde birlikte varolma ve işbirliği ile uluslararası hukuk ve uluslararası yasal düzenle ilgili anlayışını bir kez daha kanıtlanıyor. Gelişmeleri, gereken strateji, soğukkanlılık ve kararlıkla izliyoruz" dedi. Beglitis, Türkiye'deki askeri ve siyasi konulardaki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine de "Türkiye'deki iç gelişmelerin Türk halkını ve siyasi güçleri ilgilendiren bir konu olduğunu" belirtti.

"Yunanistan'ı ilgilendirmesi gereken şey, Türkiye'nin dışarıya karşı olan tavrı, ikili ve Kıbrıs Cumhuriyeti (Rum) ile ilgili ilişkilerdir" diyen Beglitis, şöyle konuştu: "Ancak, (Türkiye'nin) yeniden belirlenmiş politikası ve uluslararası hukuk ilkelerinin sürekli tanınmaması bölgemizde gerginlik yaratabilir. Bunu, uluslararası hukuk çerçevesinde sürekli inisiyatiflerle önleyebiliriz. Ancak, her şeyin üstünde bizim gücümüz, halkın ve siyasi güçlerin ezici çoğunluğuna dayanan ülkenin milli stratejisidir. Dış politikada ve savunmadaki milli cephe en büyük caydırıcı gücümüzü oluşturmaktadır."