TÜSİAD Başkanı Boyner de Somali'ye gidiyor

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner 19 Ağustos 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyet ile birlikte Somali'yi ziyaret edecek.

17 Ağustos 2011 Çarşamba, 13:58
Abone Ol google-news

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, 19 Ağustos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyet ile birlikte yapacağı Somali ziyareti öncesinde açıklama yaptı. Doğu Afrika'da uzun yıllardır devam eden iktisadi ve politik yapısal problemlerin, özellikle de son dönemde yaşanan kuraklığın neticesinde yaşanmakta olan insani dramın, salgın hastalıklar ve kitlesel ölümleri beraberinde getirdiğine dikkat çeken Boyner, bu duruma kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını vurguladı. Bu noktada Türkiye'de başlatılan yardım kampanyasını son derece olumlu, zamanında ve takdire şayan bulduğunu ifade eden Boyner, bu çerçevede hükümetin aldığı inisiyatifle dünya kamuoyunda konuyla ilgili ciddi bir duyarlılık yaratacaklarını ümit ettiğini bildirdi.

"Yaşanan dram maalesef tek boyutlu değildir; açlık, yoksulluk, bölgesel ve iç savaşlar, uluslararası aktörlerin kendi çıkarları doğrultusundaki dış müdahaleleri, söz konusu ülkelerde yaşanan büyük çaplı yolsuzluklar gibi birçok boyut bu dramın parçasıdır" diyen Boyner, sorunu sadece Somali özelinde değil, daha geniş olarak Afrika kıtası genelinde düşünmek gerektiğini belirtti.

Her gün sayısız insanın hayatını kaybetmesine neden olan problemin çözümünün, kuraklıktan etkilenen ülkelerin güçlerinin çok ötesinde bir seferberlik ve kararlılık gerektirdiğine dikkat çeken Boyner açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Küresel ve kalıcı çözüm arayışı ihtiyacımız çok açıktır. Birleşmiş Milletler, G-20 gibi uluslararası kuruluşlara önemli roller düşüyor. TÜSİAD olarak, başlatılan kampanya ve hükümetin aldığı inisiyatifle Türkiye'nin yeni bir sorumluluk sürecinin başladığını düşünüyoruz. Ayrıca TÜSİAD olarak Türkiye'nin inisiyatif ile G20 bünyesinde yoksulluk ile mücadelenin ele alınması için daimi bir çalışma grubu kurulmasını elzem görüyoruz."