Tüzüğe aykırı aday:‘Sandık yok atama var’

Ahmet Davutoğlu’nun genel başkan ve başbakan adayı olarak açıklanmnasına muhalefetin tepkileri sürüyor...

22 Ağustos 2014 Cuma, 21:47
Abone Ol google-news

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu AKP Genel Başkanı ve Başbakan adayı olarak göstermesine ilişkin muhalefetin tepkileri sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Davutoğlu’nun seçilmiş değil atanmış bir genel başkan olacağını belirterek, “IŞİD’in beslenip, büyütülmesine manevi babalık yaptığı iddia edilen ve terör örgütünün 49 vatandaşın Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’ndan rehin almalarına seyirci kalan Dışişleri Bakanı’nın”, iktidar partisinin ve hükümetin başına geçtiğini vurguladı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural “Türkiye’de saksı başbakan modeli başlamıştır” dedi.

CHP’li Toprak, Davutoğlu için “Dış politikada ülkemizi terör örgütlerinin taşeronu haline getiren birinin başbakan olarak atanması, bu taşeron siyasetinin devam edeceğini göstermektedir. Davutoğlu, Türkiye’nin dış politikadaki kazanımlarını yok eden kişi olarak tarihe geçmiştir, sıra iç politikaya gelmiştir. Dış politikadaki kazanımlarımız yok eden Davutoğlu, şimdi iç politikada ülkeyi uçuruma sürükleyecektir” diye konuştu. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Davutoğlu’nun parti genel başkan adaylığını açıklamasının yasalara aykırı olduğunu belirterek, “Sayın Davutoğlu’na, doğması kaçınılmaz kaosa yol açmamak adına kendi tüzüklerinden ve yasadan kaynaklanan bu gerekliliklerin yerine getirilmesini müteakip bu göreve talip olmasını tavsiye ederim” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da Davutoğlu’nun seçilmiş değil, atanmış bir genel başkan olacağını vurgulayarak, “Seçildiği YSK tarafından açıklanan Cumhurbaşkanı, parti genel başkanı sıfatını da gasp ederek kendisinden sonra kimin genel başkan olacağını AKP’lilere tebliğ etmiştir” görüşünü dile getirdi. “IŞİD’in beslenip, büyütülmesine manevi babalık yaptığı iddia edilen ve terör örgütünün 49 vatandaşın Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’ndan rehin almalarına seyirci kalan Dışişleri Bakanı’nın”, iktidar partisinin ve hükümetin başına geçtiğini vurgulayan Öztrak, Türkiye’nin, bu kadroların elinde çok daha büyük sıkıntılar yaşayacağına dikkat çekti.

‘Polis ve savcıyla mücadele edecek’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray da şunları kaydetti:

“Kendi başkonsolosunu ve konsolosluk görevlilerini dahi koruyamayan, onları terör örgütünün elinden alamayan bir Dışişleri Bakanı’ndan nasıl başbakan olur? Erdoğan’ın başbakanlığı ve genel başkanlığı fiili ve resmi olarak bitmesine rağmen, kendisinin AKP kongresini toplayarak Davutoğlu’nu delegelere seçtirmesi hukuki ve ahlaki değildir. Erdoğan, Davutoğlu’nu bu göreve niçin layık bulduğunu anlatırken, ‘Paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da etkili olmuştur’ diyor. Aslında bu sözlerin tercümesi şu; Davutoğlu, paralel yapıyla mücadeleyi devam ettirme adı altında, yolsuzluk ve rüşvet olaylarını soruşturmaya çalışan polis ve savcılarla, yargıyla mücadele etmeye Erdoğan’ın siyasi vekili olarak devam edecek.”

‘Bir kavuk devir-teslim töreni...’

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise anayasa ve hukuk devletinin gereği olarak cumhurbaşkanın, partisiyle ilişiği kesilmesi, TBMM üyeliğinin sona ermesine rağmen unvan gasbı yapıldığını vurgulayarak, “Milletin hukuku yerine kişilerin, Erdoğan’ın hukuku uygulanmıştır. Hukuk devletine sahip çıkılmamıştır, anayasa hiçe sayılmıştır, fiili olarak darbe yapılmıştır” diye konuştu. Önceki günkü törenin “bir kavuk devir teslim töreni” olduğunu söyleyen Vural, “Pişekar ile Kavuklu orasındaki ortaoyunu gibi... Bu, en başta partinin kurucuları, kongre iradesine saygısızlıktır. Türkiye’de saksı başbakan modeli başlamıştır. Bu tercih, AKP’nin tercihi olmuştur. Bundan sonra Türkiye’de iki başbakan, iki cumhurbaşkanı ve bir devlet, iki paralel devlet vardır” görüşünü dile getirdi.