Üçüncü adım mali program olmalı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yeniden yüksek büyüme sürecine geçişinin "vergi, teşvik önlemleri ve mali program" üçayağı üzerinde sağlanacağını bildirdi.

06 Haziran 2009 Cumartesi, 10:32
Abone Ol google-news

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yeniden yüksek büyüme sürecine geçişinin, şimdiye kadar açıklanan vergi ve teşvik önlemleri ardından yeni bir mali programla sağlanabileceğini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, "Krizden çıkışın yolu, üç temel direk üzerinde güven ve istikrarı yeniden tesis etmekten geçiyor. Ancak güven ortamı sağlandıktan sonra, kısa dönemli ve gelip geçici bir iyileşme izlenimi olmaması için de istikrar çok önemlidir. Yani sürekli güven ortamının sağlanması, siyasi ve ekonomik istikrara bağlıdır" dedi.


Kriz karşıtı adımlar tamamlanmadı

Hisarcıklıoğlu, "Kriz Varsa Çare De Var" kampanyasının "Güven ve İstikrar" içeriğini taşıyan üçüncü aşamasının başlangıcı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. TOBB, Hak İş, Türk-İş, TESK, TİSK, Kamu Sen, TÜSİAD, MÜSİAD ve TİM'in katılımıyla başlatılan seferberliğe birçok sivil toplum kuruluşu tarafından zaman içinde katılım olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şehirlerin belediye başkanları, valiler, oda başkanlarının birlikte sokağa çıkıp alışveriş yaptıklarını ve ekonomik hayatı canlandırma mesajı verdiklerini bildirdi.

Hükümetin ilan ettiği KOBİ'lere garanti desteğinin sevindirici olduğunu, olumlu havanın uygulama aşamasında da hiçbir sorunla karşılaşılmadan devam etmesini dilediklerini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, "Krizle mücadele için atılması gereken adımları tamamlamış değiliz. Özellikle iç pazarı hareketlendirmek için önlem almaya devam etmeliyiz. ÖTV ve KDV indirimlerine devam edilmelidir. Özellikle, mevsimsel olarak talep artışı beklenen sektörlerde söz konusu uygulamalar başlatılmalıdır" dedi.

Hisarcıklıoğlu, "Hükümetimizin kamu maliyesi konusunda ne yapacağına karar vererek yolumuzu aydınlatmasını bekliyoruz. Alınacak tedbirlerin bütüncül bir şekilde ortaya konması ekonomiye duyulan güveni artıracaktır" şeklinde konuştu.


Krize karşı dünyada bir ilk

Rifat Hisarcıklıoğlu, farklı düşüncedeki kesimlerin Türkiye'nin en önemli meselesinde bir araya gelerek "Kriz Varsa Çare De Var" dediğini belirtirken, "Krize karşı çare tartışılmaya başlanmıştır. Dünyada bir ilk olarak, 19 farklı sivil toplum örgütüyle, çok güçlü bir sivil çare arayışını ortaya koyduk. Bu girişim krize karşı sivil bir duyarlılık girişimidir. Bu direnç çare üretmeye devam edecek. Biz krize çare de var diyoruz. Krize yenilmeyeceğiz diyoruz, Türkiye'nin yüzü gülecek diyoruz. Hükümetimiz toplumun bütün kesimlerine desteğini sürdürmelidir. Türkiye'nin ihtiyacı güven ve istikrardır" dedi.


Güven için hükümete önemli görevler düşmektedir

Tüketicinin ilk haftada verilen "Eve Kapanma Pazara Çık" mesajını aldığını belirten, ikinci hafta için "Kimse İşini Kaybetmesin" sloganını seçtiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
"Çareye odaklı bir tartışma süreci başlattık. Amacımız, bu kısır döngüden kurtulmak için herkesin çözümün tarafı olduğunu göstermekti. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Güven unsurunun sağlanmasında hükümetimize de önemli görevler düşmektedir. Üç ay önce çeşitli sektörlerde başlatılan vergi indirimleri ile ilk adım atılmıştı. İki gün önce açıklanan yatırımı-üretimi, istihdamı ve bölgesel kalkınmayı teşvik eden düzenlemelerle, eksiklikleri de olsa, ikinci adım atıldı. Bundan sonra bu iki adımı tamamlayacak, üçüncü adım, istikrarın orta vadede sağlanacağını gösteren, yeni bir mali programdır. Bu üç ayak birlikte oturtulduğunda, Türkiye yeniden yüksek büyüme sürecine geçişi sağlayacaktır. Krizden çıkışın yolu, bu üç temel direk üzerinde Güven ve İstikrarı yeniden tesis etmekten geçiyor."