Üçüncü Havalimanında flaş karar sonrası TOKİ'den açıklama

Mahkeme, üçüncü havalimanı için yapılan kamulaştırmaların bir kısmının durdurulmasına karar verdi.

04 Temmuz 2014 Cuma, 18:01
Abone Ol google-news

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı, İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin bugün verdiği "Üçüncü havalimanı inşaatı için bazı arsaların bedelinin TOKİ tarafından arsa sahiplerine ödenmemesi üzerine kamulaştırma kararının durdurulması" ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

KAMULAŞTIRMA KARARI İPTAL EDİLMEDİ

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu'nun imzayla yapılan açıklamada, basında yer alan özel mülk sahiplerinin arazilerinin havalimanı sınırının kenarlarında yer aldığı belirtildi. Açıklamada, "Kamulaştırma kararının iptali söz konusu değildir. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce verilen karar hükmü, kamulaştırma kararının iptalini içermemektedir. Görülmekte olan davanın düştüğü anlamını taşımaktadır" ifadelerine yer verildi.

YÜZDE 99'U KAMU ARAZİSİ 

TOKİ tarafından yapılan açıklama şöyle:

"İstanbul ilinin Arnavutköy ve Eyüp ilçeleri sınırları dahilinde yapımına başlanılan 'İstanbul 3'üncü Havalimanı' Projesinin alanı 7.651 ha.dır. Bu alanın (%99'u) 7.538 ha.lık kısmı kamu arazisi, diğer %,1'den daha küçük olan 113 ha.lık kısmı ise özel mülk arazisidir.


BİLİMSEL METODLARLA KIYMET BİÇİLDİ 

Özel mülkiyete konu arazilerin kamuştırma bedellerinin tespitine ilişkin, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunun 11'inci Maddesi uyarınca; TOKİ tarafından, SPK lisanslı değerleme kuruluşları, serbest piyasadaki uzman kurum ve kuruluşlardan da görüş alınarak kamulaştırılacak arazilerin yasal mevzuatlar çerçevesinde bilimsel metodları kullanarak kıymet takdirleri yapılmıştır.

BEDEL TESPİT DAVASI AÇILDI 

TOKİ tarafından tespit edilen arazi m2 birim değerleri 22 TL ile 175 TL arasında değişmektedir. Arazinin mevcut kullanımına, konumuna ve özelliklerine göre değer tespiti yapılmıştır. Uzlaşma sağlanamayan mülk sahiplerine bedel tespiti ve tescil davaları açılmıştır."

BİLİRKİŞİ YÜKSEK BEDELLER TESPİT ETTİ

"Bu davalar sonucunda Bilirkişilerce Yenköy'de belirlenen bedeller ile Akpınar ve İhsaniye köylerinde belirlenen bedeller kıyaslandığında, daha değersiz özellikte olan taşınmazların bilimsel kriterlere aykırı gerekçeler gösterilerek, ayrıca resmi yazışmaların anlamı da değiştirilmek suretiyle yüksek bedeller belirlenmiştir. (Belediye yazışmalarında 'altyapı hizmetlerinden yararlanmamaktadır' ifadesi, 'yararlanmaktadır' şeklinde değiştirilerek, mahkeme heyeti yanıltılmış ve tarla olan taşınmazlar, arsa vasfında gibi değerleri yükseltilmiştir.) Mahkeme bilirkişilerince tespit edilen arazi birim m2 fiyatlarının 440-500 TL olması ve bu bedellerin kamulaştırma ödeneğini aşması, arsa ve arazi spekülasyonuna sebebiyet verileceği ve önemli kamu yatırımlarını olumsuz etkileyeceği gözönünde bulundurularak, kamulaştırma bedelleri bloke edilmemiştir."

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATI İÇİN ENGEL YOK

"Kamulaştırmaya konu olan bu özel mülk arazileri; bölgede yapılacak olan imar planlaması ve uygulaması yöntemiyle çözümlenerek, bölgedeki özel mülkiyet sahiplerine havaalanı kenarında imar hakkı verilmek suretiyle hem havalimanının mülkiyet bütünlüğü sağlanacak hem de özel mülkiyet sahibi vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep verilmeden imar hakları korunacaktır.

Özel mülk sahiplerine ait araziler havalimanı sınırının yer yer kenarlarında yer almaktadır. Basında yer aldığı gibi; kamulaştırma kararının iptali söz konusu değildir. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce verilen karar hükmü, kamulaştırma kararının iptalini içermemektedir. Görülmekte olan davanın düştüğü anlamını taşımaktadır. Öte yandan, kamulaştırma kararları ve işlemleri idari bir işlem olup, bu kararın iptali İdarenin veya İdare Mahkemelerinin konusudur. Dolayısıyla, Havalimanı inşaatını veya projesini engelleyici her hangi bir mahkeme kararı veya mülkiyet sorunu bulunmamaktadır."