Uğur Mumcu’nun avukatı Emin Değer yaşamını yitirdi

Sıkıyönetim mahkemelerinde devrimcilerin ve bir suikaste kurban giden Uğur Mumcu’nun avukatlığını üstlenen, ünlü hukukçu ve yazar Emin Değer Ankara’da yaşamını yitirdi.

15 Haziran 2018 Cuma, 22:01
Abone Ol google-news

Sıkıyönetim mahkemelerinde devrimcilerin ve 24 Ocak 1993’te öldürülen gazeteci Uğur Mumcu’nun avukatlığını üstlenen ünlü hukukçu Emin Değer Ankara’da yaşamını yitirdi.

1927 yılında Kastamonu’da doğan Emin Değer, ortaöğretimini Kastamonu Lisesi’nde bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. 

Milli savunma Bakanlığı’nın sağladığı bursla okuyan Değer; Konya, Erzurum ve Ankara’da uzun yıllar askeri yargıçlık yaptı. 

1971 darbesinden sonra ordudan istifa ederek devrimci gençlerin savunmalarını üstlenmeye başladı. Değer’in, o dönemde Cumhuriyet Gazetesinde de yazıları yayımlandı. 

1977 yılında “CIA, Kontrgerilla ve Türkiye’’ isimli bir kitap kaleme aldı. Benzer alanlardaki çalışmalarıyla tanınan ve suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci-hukukçu Uğur Mumcu’nun da avukatlığını yaptı. Mumcu’nın kızı Özge Mumcu Aybars Twitter hesabından, “Babama açılan her davada avukatı olan avukatımız Emin Değer hayatını kaybetmiş. Türkiye için önemli bir hukuk insanını yitirdik, kaybımız büyük” paylaşımını yaptı.

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Değer’in cenaze töreni ile ilgili program henüz netleşmedi.