Uluslararası Bağdat Kitap Fuarı açıldı

1990'lı yılların başından bu yana ilk kez düzenlenen Uluslararası Bağdat Kitap Fuarı'nın açılışını, Irak Başbakanı Nuri El Maliki adına Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ali Debbağ yaptı.

21 Nisan 2011 Perşembe, 13:15
Abone Ol google-news

Irak Başbakanı Nuri El Maliki adına Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ali Debbağ, açılışta yaptığı konuşmada, savaşlar ve iç çatışmalar yüzünden kültür ve bilgi alanında dünyadan çok geri kaldıklarını ve bu arayı kapatmak için çalışacaklarını belirtti.

Debbağ, "Dünyada harfin ve rakamların ilk kullanıldığı Mezopotamya'da bulunan bir ülkeyiz. Kültür, bilgi ve edebiyatta hep öncüydük. Ne yazık ki edebiyatımız, yöneticiyi ve ülkeyi yöneten tek bir partiyi yüceltir hale geldi. Terör olaylarında, kültürümüz, bilgi ve edebiyatımız öldürülmeye çalışıldı. Halk ve hükümet olarak, bunlarla mücadele edip bilgi, kültür ve edebiyatı geliştirmeye çalışacağız" dedi.

Uluslararası Bağdat Kitap Fuarı'nda, bilim, kültür, siyasi, dini ve edebi olmak üzere 30 bin değişik kitap sergilendiği bildirildi. Fuarda, Arapçaya çevrilen bazı Türk eserler de yer alıyor.

Bu arada, fuara katılım hakkında konuşan Uluslararası Bağdat Kitap Fuarı Başkanı Nevfel Ebu Rağif, 32 ülkeden 141 yayınevinin 30 bin değişik başlıklı kitapla fuara katıldığını bildirdi.

Fuar, 5 Mayıs'a kadar açık olacak.