Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali başlıyor

Temalı kısa film etkinliği Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali’nin 11.si Maltepe Belediyesi ev sahipliğinde, 22 - 25 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Çevre ve Sinema Onur Ödülleri bu yıl; İhsan Varol ve Cervantes-İspanya Kültür Merkezi’ne verilecek.

09 Mayıs 2013 Perşembe, 20:43
Abone Ol google-news

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan festival kapsamında; çeşitli ülkelerden ve Türkiye’den çevre temalı kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerinde kısa filmlerin gösterimleri yanısıra, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Ulusal Çevre Kısa Film Öykü Yarışması, sergiler, çocuklara yönelik özel filmler ve etkinlikler de yer almakta.

Festival, Maltepe Belediyesi, Çevre Film ve BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) işbirliği ve Kültür ve Türizm Bakanlığı desteği ile düzenleniyor. Festivale, Cervantes İspanya Kültür Merkezi, İzmir Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi katkıda bulunuyor. Festivalin medya sponsorluklarını ise Cumhuriyet Gazetesi, Birgün Gaztesi, Açık Radyo ve Sadibey.com yapıyor.

Festival bu yıl 4 ilde


Festival bu yıl 4 ilde izleyicilerle buluşacak. Ana Gösterimler ve etkinlikler Maltepe Belediyesi katkıları ve ev sahipliğinde, 22- 25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Festival, bu tarihten önce Ankara, İzmir, İstanbul ve Mersin’deki üniversitelerin özel programlarına alınarak izleyici ile buluşacak, gösterimler ücretsiz olacak.
 

Film ve öykü yarışması

Festival kapsamında; ulusal düzeyde, çevre temasını doğrudan yada dolaylı olarak ele alan kısa filmlerin ve kısa film öykülerinin yer alacağı iki ayrı yarışma düzenleniyor. Yarışmaya katılan kurmaca, belgesel ve canladırma türlerindeki kısa filmler gösterim programında gösterilecek. Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması seçici kurulu; İlhan Gülek, Ediz Hun, Engin Çağlar, Prof. Dr. Selahattin Yıldız, Tunca Arslan ve Festival Yönetmeni Vural Çavuşoğlu’ndan öykü seçici kurulu ise, Bahrem Yıldız, Duygu Ulus, Engin Ayça, Erdoğan Sıcak, Gülsen Tuncer’den oluşuyor. Katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucu her dalda ayrı ayrı ödüller verilecek, ödül töreni 25 Mayıs 2013 günü 19:00 Da Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Fesival kapsamında BASAD – Bakırköylü Sanatçılar Derneği ressamlarının özel olarak hazırladığı resim sergisi 22 Mayıs 2013 tarihinde saat 18:00 da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açılacak. Festival kapsamında ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik özel film gösterileri yapılacaktır.