Uluslararası İzmir Film Festivali'ne doğru

Uluslararası İzmir Film Festivali, sinema tarihinin en eski bilim kurgu filmi olan ''Aya Seyahat''in renklendirilmiş kopyasının dünyada ilk kez gösterileceği törenle açılacak.

16 Nisan 2012 Pazartesi, 13:32
Abone Ol google-news

Uluslararası İzmir Film Festivali, 11 yıl aradan sonra sürpriz bir gösterimle açılacak. 22 Nisan'da düzenlenecek törende sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olan 1902 Fransız yapımı ''Aya Seyahat''in renklendirilmiş kopyası, dünyada ilk kez gösterilecek.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2000 yılından bu yana düzenlenemeyen Uluslararası İzmir Film Festivali, 21-28 Nisan'da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) iş birliği, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle tekrar yapılacak.

Festival İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zuhal Bahar, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz ile icra kurulu üyeleri, organizasyonun tanıtımına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Prof. Dr. Bahar, 40 ülkeden 24'ü belgesel, 25'i uzun metraj olmak üzere toplam 103 filmin gösterileceği festivalde filmlerin ücretsiz olarak izleneceğini ifade etti.

Festivalde ''dolu bir programla'' sinemaseverlerin karşısına çıkacaklarını belirten Bahar, şu bilgiyi verdi:

''Herhangi bir festivalin takipçisi, ardılı gibi algılanmak istemedik. Bu nedenle İzmir'e özgü bir program hazırlamak istedik. İstanbul Film Festivali'nin ardından böyle bir organizasyon yapıldığında 'İstanbul'dan gelen filmlerle mi yapılıyor?' izlenimi yaratıyordu. İki festivalde 3-4 ortak film var, bunun dışında İzmir'e özgü bir festivali yeniden yaratmak istedik.''

Prof. Dr. Ertan Yılmaz ise İzmir'in Türkiye'de 1961 yılında ilk film yarışmasının yapıldığı kent olduğunu, festival olgusunun da İzmir'den başladığını ifade etti.

Yılmaz, 1989 sonrası Sinema Günleri etkinliğiyle yeniden başlayan festivalin uluslararası hüviyete büründüğünü ancak 2000 yılından bu yana kaynak sıkıntısı nedeniyle düzenlenemediğini belirtti. Ertan Yılmaz, festivalin bu yıl hükümet, yerel yönetim ve üniversitenin örnek iş birliğiyle tekrar hayata geçtiğini kaydetti.


Aya Seyahat'in renklendirilmiş kopyası gösterilecek

İzmir Sineması, Karaca Sineması, DESEM ve Bornova Batı Sineması'nda günde 5 seans olarak yapılacak film gösterimlerinin yanında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması düzenlendi. 10 filmin değerlendirileceği yarışmada, ''Altın Artemis'' ödülleri sahiplerine kavuşacak.

Kurmaca Kısa Filmler ve Ekip Ödülleri yarışmalarının da düzenleneceği festivalde Yaşam Boyu Onur Ödülü Çolpan İlhan, Akademi Onur Ödülü ise Oktay Kutluğ'a verilecek.

Festivalde izleyicilerin 30 filmin gösteriminin ardından yapımcılarla sohbet imkanı bulabileceği, Nuri Bilge Ceylan ve Costas Ferris ile sinema derslerinin düzenleneceği, Ömer Lütfi Akad ve Theo Angelopoulos anısına panellerin organize edileceği belirtildi.
Atölye çalışmaları ve konserlerin de düzenleneceği festivalin açılış töreni 22 Nisan'da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenecek.

Açılış töreninde sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak gösterilen 1902 Fransız yapımı ''Aya Seyahat''in renklendirilmiş kopyası da ilk kez gösterilecek.

Georges Melies'in Jules Verne'in ''Dünyadan Aya'' isimli eserinden esinlenerek yazdığı ve yönettiği filmin onarılarak renklendirilmesi sonrası çıkan 15 dakikalık kopya törende izleyicilere sunulacak.

Festivalde filmin onarılış ve renklendirme hikayesini anlatan bir yapım da gösterilecek.