Ünal'ın ailesinden CHP'ye teşekkür ziyareti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Özgürlüğüne kavuşan Cüneyt için hepimiz çok mutluyuz. Aile sevindi ama Türkiye'de 75 milyon insanımız da sevindi" dedi.

23 Kasım 2012 Cuma, 13:03
Abone Ol google-news

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Cüneyt Ünal'ın babası Hikmet, annesi Arife, erkek kardeşi Cumhur Ünal ve kız kardeşi Canan Akdere ile parti genel merkezinde görüştü. Görüşmeye, Suriye'ye giden heyetteki CHP milletvekilleri de katıldı.

Kılıçdaroğlu aileye "hoş geldiniz" derken, "Sizi CHP genel merkezinde görmekten son derece mutluyuz. Gözünüz aydın, çocuğunuza kavuştunuz. Umarım kavuşmanız sizin için büyük mutluluklar getirir" dedi.

Kılıçdaroğlu, diğer gazetecilerin de serbest bırakılması temennisinde bulunarak, Beşar Kaddumi için olan hassasiyetini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, "Ben milletvekilleri arkadaşlarıma söyledim; Sayın Kaddumi için de girişimler de bulunsunlar. Ailesine de şunu söylemek isterim; Kaddumi bizim de çocuğumuz, onun da serbest kalmasını isteriz, ailesine eşine kavuşmasını isteriz. Arkadaşlarımızın girişimleri devam ediyor şu anda, bakalım sonuç ne olacak" diye konuştu.

Anne Arife Ünal ve Baba Hikmet Ünal da Kılıçdaroğlu ile Ünal'ı getiren CHP'li heyete teşekkürlerini iletti. Baba Ünal, "Çok mutluyuz, sevinçliyiz. Allah hepinizden razı olsun" derken, Anne Ünal ise "Çok sevinçliyiz ama bir de O (Kaddumi) gelseydi daha çok sevinçli olurduk. İnşallah O'nu da kurtarırlar" dedi.

Kılıçdaroğlu da, "İnşallah. O'nun eşi de büyük bir merakla, heyecanla, üzüntüyle bekliyor. En büyük arzumuz gazetecilerin, haber peşinde koşan arkadaşların; onların işi kolay değil, bir savaş ortamı orası, Türkiye'ye bütün dünyaya haber ulaştırmak istiyorlar, hangi koşulda olursa olsun canlarıyla bedel ödemelerini istemeyiz. Onlara herkesin saygı duyması lazım, çünkü onlar topluma karşı hizmet veriyorlar. Yönetimin şekli, içinde bulunulan koşullar ne olursa olsun hepimizin ortak görevi gazetecilerin daha özgür bir ortamda çalışmalarını sağlamak" diye konuştu.

Bu iki gazetecinin de Suriye'de mücadele ettiklerini, haber peşinde koştuklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Arzumuz sonuçta mutlu bir tabloyu ortaya koymaktı. Kısmen tablonun yarısında bir mutluluk, diğer yarısında bir karamsarlık var. İnşallah o tabloyu da mutluluğa dönüştürürüz. En büyük arzumuz bu" diye konuştu.

"Görevimiz mazlumun yanında olmak"

Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını da yanıtlarken, Cüneyt Ünal'ın iş bulması konusunda yardımcı olup olamayacağına ilişkin "Buradan çağrı yapıyorum; Cüneyt yetenekli bir gazeteci, çalışkan, haber peşinde koşan bir gazeteci. Ona herhangi bir medya kuruluşunun kapılarını açması, O'nun mutluluğuna bir mutluluk daha katacaktır ve biz de bundan ayrıca mutlu olacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Amerikalı bir gazeteci de 4 aydır kayıp ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü aracılığıyla sizin milletvekillerinizle iletişime geçtiklerini biliyoruz. Yardımcı olacak mısınız?" sorusu üzerine de, "Bizim bir görevimiz var, mazlumun, haksızlığa uğrayanın yanında olmak. Onun kimliği, milliyeti, inancı önemli değil. Arkadaşlarım bu konuda da girişimde de bulunurlar çünkü gazetecilerin mağduriyetleri varsa onları engellemek için çaba harcarız" dedi.

Kılıçdaroğlu Beşar Kaddumi'nin son durumuyla ilgili, "Eşine bir fidye talebi olduğu yönündeki" iddiaların hatırlatılması üzerine de, "Beşar Kaddumi'nin telefonundan bir başka gazeteci aramış, 'O'nun özgür bırakılmasını ve ya bulunmasını istiyorsanız, bize belli bir miktarda para ödeyin' diye. Ama bu ne kadar sonuç alıcı bir girişim olur, bilmiyoruz. Arkadaşlarımız bunun üzerinde de duruyorlar. Çünkü Cüneyt arkadaşımız, Beşar'ın ciddi bir yaralanma geçirdiğini söylüyor. Ağır bir kurşun izi var, boynundaki kaşkolu tampon olarak kullanıyor. O ağır yaralama ortamı içinde tedavi için bir girişimde bulunulup bulunmadığını bilmiyoruz, arkadaşlarımız o konuda bilgi edinmek için çaba harcıyorlar. Eğer ulaşılabilirse, arkadaşlarımız bu konudaki bilgileri de kamuoyuyla paylaşacaklardır" diye konuştu.

Görüşmede Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra, Cüneyt Ünal'ı Suriye'den getiren heyette yer alan CHP'li milletvekilleri de bulundu. Daha sonra Ünal Ailesi Kılıçdaroğlu ve CHP'li milletvekilleriyle birlikte fotoğraf verdi.