Uygulama 1 Ocak 2017'de başlıyor: İsteseniz de istemeseniz de maaşınızdan kesilecek

Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Ocak 2017 günü itibariyle başlıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili olarak konuşan sigorta şirketi bölge müdürü, maaşlardan yüzde 3'lük bölümün kesileceğini söyledi.

16 Kasım 2016 Çarşamba, 13:08
Abone Ol google-news

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul İş Bankası Adapazarı Şube Müdürü Onur Esen Bektaş, Anadolu Hayat Bölge Müdürü Mustafa Beyalan ve Bölge Müdür Yardımcısı Mesut Örnek’i ağırladı.

SATSO Yönetim Kurulu Üyelerinin de bulunduğu ziyarette Anadolu Hayat ve Emeklilik Yetkilileri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

İş Bankası Adapazarı Şube Müdürü Onur Esen Bektaş ve Anadolu Hayat Bölge Müdürü Mustafa Beyalan SATSO Yönetim Kurulu’na yaptıkları sunumda 1 Ocak 2017 itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemi’nin otomatik katılım ile zorunlu hale getirileceğini ifade ettiler.

Maaşın yüzde 3'ü kesilecek

Konu ile ilgili açıklama yapan Adapazarı Şube Müdürü Bektaş “Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemi 1 Ocak 2017 itibariyle faaliyete geçecek ve kamu kurumlarının tümü yeni sisteme dahil edilecek. Özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerde ise çalışan sayısı ölçeği itibariyle büyük kuruluşlardan başlanarak kademeli olarak sistem kapsamına alınacak. Sistemde çalışan katkı payı olarak bilinen ödeme tutarı, prime esas aylık kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olarak belirlendi. Bu tutar çalışanın ücretinden kesilerek işveren tarafından emeklilik şirketine aktarılacak. Çalışanlar bu yüzde 3’lük orandan fazlasını ödemeyi de talep edebilir. Sisteme girip cayma hakkını kullanmayan çalışanlar için bir defaya mahsus Devlet Katkısı hak ediş ve ödeme koşullarına tabii olmak üzere katılımcılara bin TL ilave Devlet Katkısı sağlanacak. Ayrıca emeklilik hakkını kullanarak, birikimini en az 10 yıl boyunca yıllık gelir sigortası kapsamında düzenli gelir olarak almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığında devlet katkısı ödemesi yapılabilecek. Sisteme SGK’ya bağlı sigortalı çalışanlar ile Emekli Sandığına bağlı devlet memurları katılabilecek. Mevcut Sistemdeki yüzde 25 devlet katkısı avantajı, çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına aynı hak ediş koşullarıyla sağlanacak” bilgilendirmesinde bulundu.