Uzlaşmada MİT de etkili oldu

İsrail ile Filistin arasında gerçekleştirilen esir değişiminde Mısır'ın yanı sıra Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla devreye giren MİT'in MOSSAD ve Hamas'la yaptığı temaslar etkili oldu.

19 Ekim 2011 Çarşamba, 06:37
Abone Ol google-news

Edinilen bilgilere göre, MİT, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sürecin sonuçlanması noktasında taraflarla bir dizi temas gerçekleştirdi. Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara olayının ardından MOSSAD ile istihbarat paylaşımının kopma noktasına gelmesine karşın, Erdoğan’ın talimatıyla MİT esir değişimi için yürütülen pazarlıklarda rol aldı. Türk istihbaratı özellikle son 6 ayda İsrail ve Filistin arasında “sessiz diplomasi” yürüttü.

Yine edinilen bilgilere göre, taraflar arasındaki esir değişiminden bir gün önce Ankara üst düzey bir Hamas yetkilisini ağırladı. Adı gizlenen Hamas yetkilisinin temaslarında esir değişimiyle ilgili son rötuşlar yapıldı. Hamas yetkilisinin Ankara temaslarında serbest bırakılacak olan Filistinli esirlerin bir bölümünün Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili ayrıntılar da ele alındı ve alınan kararlar İsrail’e bildirildi. Ankara, Türkiye’ye gönderilecek 10 Filistinli için dün Kahire havaalanına özel bir uçak gönderdi. Türkiye’ye getirilecek Filistinliler için İstanbul’da da üst düzey güvenlik önlemleri alındı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, Şalid’in serbest bırakılması çabalarındaki temsilcisi David Meidan’ı kabulünde bu bilgileri doğruladı. Türkiye’nin sürece katkı sunduğunu belirten Peres, “Bana bunun (Türk) istihbarat servislerine birlikte çalışma talimatı veren Erdoğan’ın emriyle yapıldığı söylendi” diye konuştu. Şalid’in babası Noam Şalid, İsrailli-Türk işadamı Eliko Dönmez aracılığıyla Erdoğan’a mektup göndermiş ve oğlu karşılığında 1000 Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını öngören Alman arabulucunun önerisinin kabul edilmesi için Hamas’ı ikna etmesini istemişti.