Uzmanlardan 'El Kaide' yorumu

El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in geçen Pazar günü Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın yakınlarında ABD askerleri tarafından öldürülmesinin ardından, örgütün akıbetine ilişkin tartışmalar tüm hızıyla sürüyor.

04 Mayıs 2011 Çarşamba, 07:57
Abone Ol google-news

Uzmanlardan bazıları El Kaide'nin liderini kaybetmesinden etkilenmeyeceğini savunurken, bazıları örgütün ilk sıralarda varlığını sürdürmesine karşın zaman içinde yok olacağı görüşünü dile getiriyor.

Bu görüşe destek verenlerden biri de Sevilla Üniversitesinden uluslararası ilişkiler uzmanı Mehmet Özkan. Özkan, Bin Ladin'in örgütünün akıbetinin Pablo Escobar çetesinin akıbeti ile aynı olacağını savundu.

Genel kanıya göre kısa vadede terör saldırıları beklense dahi son operasyonla birlikte orta vadede El Kaide örgütünün ortadan kalkabileceğini belirten Özkan, Bin Ladin'e yönelik operasyonu Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar'ın 1993 yılında öldürülmesiyle sonuçlanan operasyona benzeterek, "Escobar 4 yıl arandı ve sonunda öldürüldü. Escobar'ın çetesi ilk etapta işine devam etti ve birkaç yıl sonra ortadan kalktı" dedi.

El Kaide'nin son dönemde etkisiz hale getirildiğini söyleyen Özkan, Arap dünyasındaki demokratik devrimlerin başarıya ulaşması halinde El Kaide'nin orta vadede yok olmaya doğru gideceği görüşünü dile getirdi.

Iraklı Ortadoğu uzmanı İbrahim Muhammed Tarık ise Bin Ladin'in öldürülmesinin ardından El Kaide'nin eylemlerine devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, "ABD'nin elçiliklerine verdiği talimatlar ve yetkililerin yaptığı açıklamalardan, terörün, özellikle de El Kaide saldırılarının uzun vadede devam edeceği çıkarımını yapıyorum" diye konuştu.

Tarık, Usame Bin Ladin'in öldürülmesiyle terörün son bulmayacağını ifade ederek, uluslararası toplumun teröre karşı daha dikkatli olması gereğine işaret etti.

Arap dünyasındaki siyasi gruplar konusunda uzman olan serbest gazeteci Zübeyr Mahmud, Ebu Musab Zerkavi'nin öldürülmesinin ardından Irak'ta terörün devam ettiğini hatırlatarak, ABD'nin Irak ve Afganistan'da işgalci konumunu devam ettirdiği sürece El Kaide'nin de teröre devam etmek için haklı sebepler üreteceğini anlattı. Mahmud, Bin Ladin'in öldürülmesiyle El Kaide'nin sarsılacağını, fakat uzun vadede eylemlerinin son bulmayacağını savundu.

Afganistan'daki durum
 

Tacikistanlı siyaset bilimcisi Abduvahid Şamalov, El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin, komşu Afganistan'daki terör sorununu çözmeyeceğini belirtti.

Şamalov, Tacik basınında yer alan açıklamasında, Bin Ladin'in yok edilmesinin, uluslararası terör örgütlerince finanse edilen Afganistan'daki Taliban ve El Kaide örgütlerinin bundan sonra da finansal yönden desteklenmesi olasılığını yok etmeyeceğini kaydederek, "bir kişinin ölümüyle bu örgütlere yapılan finansal desteğin kesileceği ve Afganistan'daki güvenliğin sağlanacağı" görüşünün doğru olmayacağını ifade etti.

Tacik siyaset bilimcisi, 30 yıldan bu yana savaşın devam ettiği Afganistan'ın çok ciddi sosyoekonomik sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve silah kullanma dışında bir şey bilmeyen genç kuşağın Taliban ve El Kaide'nin saflarına katılmaya devam edeceğini belirtti.

Şamalov, ayrıca Taliban ve El Kaide'nin Afganistan'a komşu Orta Asya ülkeleri için de ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti.