Uzun vadeli konut kredi faizlerinde düşüş

Bankalar 120 ayda uzun vadeli konut kredisi faiz oranını, dosya ve komisyonlar hariç yüzde 1'in altına çekmeye başladı.

16 Ekim 2009 Cuma, 13:41
Abone Ol google-news

Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve yurt dışı piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle yaz aylarının sonuna doğru kısa vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 1'in altına çeken bankalar, bugünlerde düşüş trendini 120 ay gibi uzun vadeli konut kredilerine de yansıttı.
Uzun dönemde konut kredisine şu anda en düşük faiz uygulayan banka 120 ay vadede yüzde 0,95 faiz oranıyla Türk Ekonomi Bankası (TEB) olurken, bunu 0,97 ile HSBC izliyor. Dosya ve komisyon ücretleriyle aylık maliyet oranları yükselirken, bu TEB'de 120 ayda 1,09 düzeyinde gerçekleşiyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, konuyla ilgili, konut almak isteyenlerin, ödeyecekleri masrafları da dikkate alarak karar vermeleri gerektiğine dikkati çekerek, ''Masrafları eklediğinizde bugün yüzde 1'in altında faiz oranı aslında yok. 1'in altındakiler masrafsız faiz oranları'' dedi. Bugünkü düşen faiz ortamının özellikle önceden kredi kullananların refinansmana gitmeleri açısından avantaj sunduğunu vurgulayan Ateş, faizler düşse de sabit geliri veya çok iyi geliri olmayanların uzun vadeli konut kredisi almalarının ilerde kendilerini zorlayabileceğini söyledi.

Ateş, şehir merkezlerinde sıfır konutların fiyatının çok yüksek olduğunu, bu nedenle merkezlerde insanların genellikle yaşlı binalardan ev alma eğilimine girdiklerini belirten Ateş, ''İnşaat firmaları İstanbul'un uzak bölgelerinde, Beylikdüzü ve Kurtköy gibi yerlerde inşaatları bitirebilmek için uzun vadelerde çok cüzi faiz oranlarıyla konut satmaya çalışıyor. İnsanlar depremi de dikkate alarak yaşlı binalardan ev almak yerine, bunu tercih edebilirler'' diye konuştu. İstanbul'da fiyatların genel olarak düştüğünün altını çizen Ateş, ''Nakit parası olanlar ise İstanbul'un her tarafında, özellikle kira getirisi yüksek olan yerlerde yatırım yapabilirler'' dedi.