Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının inşaatında çalışan işçiler eylem yaptı

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini söyleyen 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

23 Kasım 2016 Çarşamba, 15:12
Abone Ol google-news

Aydın'da yapımı devam eden Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının inşaatında çalışan işçiler bugün (çarşamba) saat 12.00 sıralarında eylem yaptı. Yüklenici firmadan 2 aydan bu yana tam aylık ücret alamadıklarını öne süren 22 işçiden 6'sı binanın üstüne çıktı. İnşaatın tepesindeki işçileri görenler durumu polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine polis, itfaiye ve 112 ekipleri sevk edildi. Polisin ikna etmeye çalıştığı işçiler, inşaatta buldukları demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atıp firma yetkililerinin gelmesini istedi. Haklarını alamadıklarını savunan işçiler, Vali Ömer Faruk Koçak'tan yardım istedi.

AÇIZ, MAĞDURUZ, HAKKIMIZI İSTİYORUZ

İşçiler adına konuşan Ali Karakuş, şöyle dedi:

"Valiliğe giderek şikayetimizi aktardık. 19 Kasım Cuma gününden bu yana maaşlarımızın tamamı yatırılmadığı için çalışmıyoruz. İki aydır, maaşlarımızın sadece asgari tutarı olan 1300 lira yatırılıyor. Geçtiğimiz gün yemeklerimizi de kestiler. Hepimizin derdi iki lokma ekmek. Evimize para gönderemiyoruz, açız mağduruz. Hakkımızı istiyoruz."

Bir türlü ikna edilemeyen işçiler için Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak devreye girdi. İşçiler adına Vali Ömer Faruk Koçak ile Ali Karakuş'un telefonla görüşmesi sağladı. Ancak işçiler eylemlerine devam etme kararı aldı.

DÖRT SAAT SONRA SON ERDİ

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydır ücretlerinin bir kısmını alabildiklerini öne sürerek 5 katlı inşaatın tepesine çıkan 6 işçi, saat 16.00'da eylemine son verdi. Vali Ömer Faruk Koçak ile görüşmeyi sürdüren işçiler, ikna olarak 4 saat süren eylemi noktaladı.