Venedik Bienali'nde, Türkiye'yi Ali Kazma temsil edecek

Venedik Bienali 55'inci Uluslararası Sanat Sergisi'nde, Türkiye'yi video sanatçısı Ali Kazma temsil edecek.

10 Temmuz 2012 Salı, 11:17
Abone Ol google-news

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2001, 2007 ve 2011 yıllarında İstanbul Bienali'ne katılan, North Rhine-Westphalia Sanat Vakfı tarafından verilen 2010 Nam June Paik ve UNESCO 2001 ''Sanata Destek Ödülü''nün sahibi Ali Kazma, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için yeni bir proje gerçekleştirecek.

İKSV'nin koordinasyonunu yürüttüğü serginin küratörlüğünü ise Kazma'nın 2010 yılında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde düzenlenen ''Engellemeler'' adlı sergisinin küratörlüğünü de üstlenen Emre Baykal yapıyor.

Tofaş çatısı altında yer alan Fiat'ın sponsorluğunu üstlendiği, Dışişleri Bakanlığı Tanıtma Fonu Kurulu'nun desteğiyle gerçekleştirilen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'nun kavramsal çerçevesi ve Ali Kazma'nın projesi, Aralık ayında yapılacak bir basın toplantısıyla açıklanacak.

Bu arada, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, 2006 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilirken, 2007 yılında Venedik Bienali'nde Türkiye'yi Vasıf Kortun küratörlüğünde Hüseyin B. Alptekin, 2009 yılında Başak Şenova küratörlüğünde Banu Cennetoğlu ve Ahmet Öğüt, 2011 yılında ise Fulya Erdemci küratörlüğünde ve Danae Mossman'ın küratöryel işbirliğiyle Ayşe Erkmen temsil etmişti.