Wowereit: İslamiyet Almanya'ya ait

Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, yarın Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in başkanlığında düzenlenecek olan Alman İslam Konferansı'nın (DIK) temelinin başından beri İslamiyet'in Almanya'ya ait olduğuna dayandığını söyledi.

28 Mart 2011 Pazartesi, 17:32
Abone Ol google-news

Wowereit, konferans öncesinde Berlin'de yaptığı açıklamada, Bakan Friedrich'in, "Müslümanların Almanya'ya ait olduğu, ancak İslamiyet'in Almanya'ya ait olduğunun tarihte belgelenmediği" şeklinde daha önce yaptığı açıklamayı eleştirerek, "İslam Konferansı başından beri İslamiyet'in Almanya'ya ait olduğu temeline dayanır" diye konuştu.

Friedrich'den söylemlerine açıklık getirmesini isteyen Wowereit, daha önce içişleri bakanı olarak görev yapan Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin bu konuda açıkça konuşmuş olduklarını kaydetti. Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Üyesi ve partisinin meclis grubu uyum politikası sözcüsü Serkan Tören de, yaptığı açıklamada, "İslamiyet açık bir şekilde Alman toplumunun bir parçasıdır. Söylenen diğer hiç bir şey yaşam gerçeğini yansıtmıyor" dedi.

Bakan Friedrich, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, toplumu bölmek istemediğini, Müslümanların Alman toplumuna ait olduğunu belirterek, "Ben birleştirmek için buradayım. Bunu da İslam Konferansı'nda açıkça dile getirmek istiyorum" şeklinde konuşmuştu.