Yabancılar bölgemizi terketmeli!

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''yabancı güçlerin müdahalelerinin bölgede güvenlik sorunu yarattığını belirterek, bu güçlerden bölgeyi terk etmesini'' istedi.

18 Nisan 2010 Pazar, 17:54
Abone Ol google-news

Ahmedinejad, ''Ordu Günü'' kutlamaları çerçevesinde Tahran'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Orta Doğu bölgesindeki istikrarsızlık ve emniyetsizlik konularına değindi.

Bölgede kalıcı istikrar ve güvenliğin yine bölge ülke ve milletlerinin işbirliğiyle sağlanabileceğini kaydeden Ahmedinejad, ''İran halkı barış, güvenlik ve kalkınmayı herkes için istiyor. İran, bağımsız ve bölgedeki tüm millet ve devletlerin dost ve kardeşidir'' dedi.

Ahmedinejad, sözlerine ''Yabancı güçlerin bölgedeki varlıkları, emniyetsizlik, savaş, katliam ve nefretten başka bir sonuç doğurmamıştır'' diye devam etti.

''Yabancılar mutlaka bölgemizi terk etmeli, bu bir rica değil aksine bölge halklarının irade ve emridir'' diyen Ahmedinejad, ''Bölgenin kontrol ve iradesini yine bölge ülkeleri ele almalı'' ifadesini kullandı.

Hiçbir gücün İran'a saldırmayı düşünemeyeceğini belirten Ahmedinejad, ''bölgedeki yabancı güçlerin asıl amaçlarının sömürgecilik olduğunu'' söyledi.

''İsrail'in kurdurulmasındaki asıl amacın bölge kaynaklarının sömürülmesi olduğunu''
belirten Ahmedinejad, ''Bu ülkeler, sahte rejimi desteklemekten vazgeçmeli. Bu, onların da çıkarınadır'' dedi.

İran Cumhurbaşkanı, ''bölgede gerçek anlamda güvenliğin sağlanmasına katkı yapmak iddiasında olanların, ilk başta askeri güçlerini bölgeden çekmelerini ve sonra da siyonist rejimi himaye etmekten vazgeçmelerini istediğini'' söyledi.

İran ordusunun caydırıcı ve bölgede bir denge unsuru olduğunu belirten Ahmedinejad, savunmada bugün ulaşılan noktanın 30 yıl öncesine göre kıyaslanamayacağını belirtti.