Yağmur var ama sıcaklık artıyor

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yurdun büyük bölümünün yağışın etkisi altında olacağını; hava sıcaklığının ise yarın iç ve batı bölgelerde, çarşamba günü ise iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artarak mevsim normalleri civarına yükseleceğini bildirdi.

25 Nisan 2011 Pazartesi, 09:16
Abone Ol google-news

Çağlar, yapılan son değerlendirmelere göre, bugün yurdun doğu kesimlerinde etkili olan yağışlı havanın yarın da doğu bölgelerde etkili olmaya devam edeceğini söyledi.

Yarın, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile öğle saatlerinde Kastamonu, Çankırı ve Çorum çevrelerinde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olacağını belirten Çağlar, şunları kaydetti:

''Geçtiğimiz hafta kuzey, iç ve batı kesimlerde normallerinin 2 ila 4 derece altında seyreden hava sıcaklığı, yarın iç ve batı bölgelerde, Çarşamba günü iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artarak, mevsim normalleri civarına yükselecek.

Ancak yurdun batı kesimleri, yarın akşam saatlerinden itibaren Orta Akdeniz'den gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Yarın akşam saatlerinde Çanakkale, İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Çarşamba günü, Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu'nun batısı ile Batı Karadeniz'in batısında görülecek sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklindeki yağışların Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Perşembe ve Cuma günü, bahar yağışları şeklinde gerçekleşecek sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların yurdun büyük bölümünde etkili olacağı öngörülüyor. Hava sıcaklığı ise yağış alan yerlerde biraz azalacak.''

Çağlar, kuvvetli yağışın neden olabileceği sel, su baskını, yıldırım, deniz ve kara ulaşımda aksamalar, gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

Şiddetli yağış uyarısı

Şanlıurfa, Diyarbakır ile Mardin'in çeşitli ilçelerinde ani kuvvetli yağış bekleniyor.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, saat 23.30'a kadar Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Siverek ilçeleri, Diyarbakır il merkezi geneli ve Çınar ilçesi ile Mardin'in Derik ve Mazıdağı ilçelerinde gök gürültülü sağanak yağış beklendiği bildirildi.

Meteoroloji yetkilileri yurttaşları, yaşanabilecek su baskını, ani sel ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.