Yargıtay'dan ''kurusıkı''yla kasten öldürme kararı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kavga ettiği arkadaşının kafasına kurusıkı tabancayla bir el ateş ederek ölümüne neden olan çocuğun ''kasten öldürme'' suçundan yargılanmasına hükmetti.

06 Temmuz 2012 Cuma, 08:49
Abone Ol google-news

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kavga ettiği arkadaşının kafasına kurusıkı tabancayla bir el ateş ederek ölümüne neden olan çocuğu ''kasten yaralama sonucu ölüme neden olmak'' suçundan yargılanmasına ilişkin yerel mahkeme kararını bozdu. Kurul, çocuğun ''kasten öldürme'' suçundan yargılanmasına hükmetti.

Kocaeli'de 2009'da Deniz D. isimli çocuk, arkadaşı Harun O. ile sokakta oturduğu sırada önlerinden geçen Ersin D. ve arkadaşlarını yanına çağırdı.

Ersin D. ve arkadaşlarının çağrıya cevap vermemesi üzerine iki grup arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Deniz D. kurusıkıdan dönme tabancayla Ersin D'nin kafasına bir el ateş etti. Yaralanan Ersin D, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Deniz D. hakkında Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı.

Mahkemenin talebiyle, Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu'nca düzenlenen raporda, Ersin D'nin kafasına giren metal parçası olmadığı, gaz basıncının etkisiyle kafatasının kırıldığı, beyin kanaması geçirdiği ve beyin doku harabiyeti nedeniyle öldüğü belirtildi.

Mahkeme, adli tıp raporu doğrultusunda Deniz D'nin, öldürme değil, yaralama kastıyla hareket ettiğine karar vererek, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama'' eylemini düzenleyen 87/4. maddesi uyarınca ''kasten yaralama sonucu ölüme neden olmak'' suçundan 15 yıl hapse mahkum edilmesine hükmetti.

Deniz D'nin cezası, suç tarihinde 15-18 yaş grubunda olması ve yargılama sürecindeki davranışlarının lehe değerlendirilmesi nedeniyle TCK'nın ilgili maddeleri gereğince indirilerek 8 yıl 4 ay olarak belirlendi. Deniz D'ye ayrıca ruhsatsız silah bulundurmak suçundan da hapis ve adli para cezası verildi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Bozma gerekçesinde, kurusıkıdan dönme tabancanın bilya veya saçma bulunmaksızın bitişik atışlarda öldürmeye elverişli olduğunun bilindiği, tabancayı Ersin D'nin şakağına dayayarak ateş eden Deniz D'nin, sonucu bilerek ve isteyerek eylemi gerçekleştirdiği ve doğrudan öldürme kastı ile hareket ettiğinin açıkça anlaşıldığı belirtildi.

Gerekçede, ''kasten öldürme'' yerine ''kasten yaralama sonucu ölüme neden olmak'' suçundan hüküm kurularak eksik ceza tayin edildiği kaydedildi.

Dosyayı yeniden görüşen yerel mahkeme, ilk kararında direndi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, tebliğnamesinde yerel mahkemenin kararının, daire kararı doğrultusunda bozulmasını istedi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, yerel mahkemenin kararını, daire kararı doğrultusunda bozarak, Deniz D'nin ''kasten adam öldürme'' suçundan yargılanmasına hükmetti.