Yavru kedilere işkence

Antalya'da yaklaşık iki aylık oldukları bildirilen iki sokak kedisinin gözleri oyuldu.

12 Haziran 2010 Cumartesi, 07:39
Abone Ol google-news

Antalya'nın Konyaaltı ilçesi Altınkum mahallesi 420 sokakta oturanların yıllardır beslediği kedilerden biri yaklaşık iki ay önce yavruladı. Anne kedinin sokaktaki sık çalılıklarla kaplı ağaçlı arazide sakladığı yavrular son birkaç gündür kendi başlarına dolaşmaya başladı. Sokak sakinleri önceki gün yavru kedilerden birinin hareketlerinin garip olduğunu fark etti.
AA muhabirine, sarı ve beyaz renkli yavru kediyi yakaladıklarında iki gözünün de oyulmuş olduğunu gördüklerini söyleyen Antalya Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Burcu Kuru, şunları anlattı:

''Kediyi mahallemizdeki veteriner kliniğine götürdüm. Veteriner Hekim Derya Özdemir Ertürk, yavru kedinin her iki gözünün de görme yeteneğini kaybettiğini belirtti. Bunun üzerine yavrunun iki gözünü de operasyonla aldı. Küçük kediyi sahiplendim. Daha o olayın dehşetini üzerimden atamamıştım ki bugün komşular bu kez yavrulardan siyah beyaz renkli olanın bir gözünün dışarıya fırlamış olarak, yüzü kan içinde bir köşeye sinmiş olduğunu söyledi. Bu kez o kediyi aynı kliniğe götürdüm. Maalesef onun da sol gözü alındı.''

Veteriner Hekim Derya Özdemir Ertürk, her iki yavrunun da gözlerinin bir başka hayvanın saldırısı sonucu o hale geldiğini düşünmediğini belirterek, delici bir aletle oyulduğu izlenimi edindiğini kaydetti.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Antalya Temsilcisi Nilsu Güleç'in ihbarı üzerine olay yerine gelen Konyaaltı Kaymakamlığı Hayvanları Koruma Komisyonu üyeleri Veteriner Hekim Durmuş Öcal ve Füsun Kadıoğlu inceleme yaptı.

Sokak sakinleri son birkaç güne kadar çevrede koşturup oynayan kedilerin artık insanlardan kaçtığını, hiçbirinin ortalarda görünmediğini belirterek, yavrulara işkence yapan kişi ya da kişilerin bulunmasını istediler.