Yazar aklımdan geçenleri nasıl bilebilir?

Can Yayınları 30. Yıl Öykü Şenliği, Alice Munro'nun on farklı öyküsünü bir araya getiren eseri 'Bazı Kadınlar' ile devam ediyor. Kendinden başka birşeyden korkmayan kadınların öyküleri, bu eserle ölümsüzleşiyor!

15 Nisan 2011 Cuma, 13:16
Abone Ol google-news

“Sonunda er geç ayrılık olsa bile, sevgi ve barış içinde geçirilen her an buna değer...”
– Alice Munro, Bazı Kadınlar

Kısa ve vurucu betimlemeler, yaratıcı aktarım gücü, seksen yılı devirmiş ve pek çok şey görmüş usta bir yazar... Kanadalı eleştirmenler tarafından “Bizim Çehov’umuz” diye anılan Alice Munro, Bazı Kadınlar’da on hikayesini bir araya getiriyor. Can Yayınları'ndan çıkan öykülerin ortak noktası, hemen hemen tüm kahramanların kadın oluşu.

Farklı bir algı düzeyiyle yazıldığını hissettiren bu sıradışı öyküler, karakterleri somut biçimde gözümüzün önüne getiren bir ortama yerleştiriyor ve yanlışı da doğru kadar cesur, tarafsız bir dille aktarıyor. Munro’nun okurla konuştuğunu düşünmek asla yanlış olmaz; yazılanları okurken aklınızdan geçen sorulara yanıt bulabiliyorsunuz. Bazı Kadınlar, okuru öykü kahramanının kimliğine büründürüyor ve karakterin macerası okurla paylaşılan ortak bir deneyime dönüşüyor.

Kendilerine biçilmiş etiket ve tanımlamaları reddeden, yerleşik düzene ayak uydurması imkansız ve koşullanmaya ayak direyen kadınları anlatıyor Munro.

Bu gösterişsiz ve okuyucuyu içine yavaş yavaş çeken öyküler, dünyanın pek çok ülkesinde ilgiyle okunuyor. Bazı Kadınlar, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin okunması gereken sıradışı bir eser…


Alice Munro

Alice Munro, 1931’de Ontario’da doğdu. Kanadalı eleştirmenlerin “Bizim Çehovumuz” diye tanımladıkları usta hikâyecinin Dance of the Happy Shades (Mutlu Gölgelerin Dansı); Something I’ve Been Meaning to Tell You (Sana Söylemek İstediğim Bir Şey); The Beggar Maid (Fakir Hizmetçi);  The Moons of Jupiter (Jüpiter’in Ayları); The Progress of Love (Aşkın Gelişimi); Friend of My Youth (Gençlik Arkadaşım); Open Secrets (Aleni Sırlar); The Love of a Good Woman (Erdemli Bir Kadının Aşkı); Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage (Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik); Runaway (Kaçak) ve The View from the Castle Rock (Castle Rock’tan Görünüş) adlarında on bir hikâye kitabı, Lives of Girls and Women (Genç Kızların ve Kadınların Yaşamları) adlı bir romanı ve bir hikâye seçkisi yayımlandı. Munro, çarpıcı yazarlık kariyeri boyunca, Kanada’da Governor General Edebiyat Ödülü, Giller Ödülü, Rea Öykü Ödülü, Trillium Edebiyat Ödülü, Lannan Edebiyat Ödülü, İngiltere’de W.H. Smith En İyi Kitap Ödülü, ABD’de Ulusal Edebiyat Eleştirmenleri Ödülü ve en önemlisi Uluslararası Man Booker Ödülü (2009) gibi bir  çok ödüle layık görüldü.