Yemen, El-Kaide'ye karşı savaş ilan etti

Yemen resmi basın yayın organları, hükümetin El Kaide'ye karşı savaş ilan ettiğini ve vatandaşları El Kaide militanlarını saklamamaları yolunda uyararak güvenlik güçleriyle işbirliğine çağırdığını duyurdu.

14 Ocak 2010 Perşembe, 10:28
Abone Ol google-news

Hükümete bağlı bir internet sitesinde, adı açıklanmayan bir güvenlik yetkilisine dayanarak, "Güvenlik güçlerinin, El Kaide unsurlarına karşı ne zaman ve nerede bulurlarsa müdahale etmek üzere açık bir savaş başlattığı" bildirildi.

Aynı sitede, halkın da "herhangi bir El Kaide unsurunu saklamamaları" yolunda uyarıldığı kaydedildi.

 

"ABD ile askeri işçibirliğe karşıyız"

Yemenli din adamları, "yabancı güçlerin bir askeri müdahalesi" durumunda cihat çağrısı yapacaklarını ve El Kaide'yle savaşta ABD ile her türlü askeri işbirliğine karşı olduklarını bildirdi.

Yemen'in farklı bölgelerinden 150 din adamının imzasını taşıyan bildiride, "herhangi bir yabancı gücün Yemen'i istila etmeye ve askeri yönden müdahale etmeyi istemeye devam etmesi durumunda cihadın her Müslüman'ın ödevi olacağı" belirtildi.

Bildiride, din adamlarının, ister siyasi, ister askeri veya güvenlik alanlarında olsun Yemen'in içişlerine yapılacak tüm dış müdahaleyi "tamamıyla reddettiği" kaydedildi.