Yemen'de gösteriler sürüyor

Yemen'in başkenti Sana'da hükümet karşıtı protestolar sürüyor. Göstericiler Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK), Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in iktidarı devlet başkanı yardımcısına devretmesi ve muhalefetin, geçiş hükümetinin başına geçmesine izin vermesi çağrısını reddetti.

11 Nisan 2011 Pazartesi, 08:50
Abone Ol google-news

Başkent Sana'da 21 Şubat'tan bu yana oturma eylemi düzenleyen göstericilerin lideri Adil El Rabi, rejimin tüm unsurlarıyla devrilmesi yönündeki temel isteklerini karşılamayan muhalefet ile iktidar arasındaki hiçbir uzlaşmayla ilgilenmediklerini belirtti.

Rabi, Sana, Taiz, Hudeyde gibi büyük kentlerdeki tüm genç göstericiler adına konuştuğunu belirterek, halk hareketinin amacının hiçe sayılmasını kabul etmediklerini söyledi.

KİK üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki toplantıdan sonra yaptıkları açıklamada, Salih hükümetinin ve Yemen muhalefetinin, ülkenin "birliğini, güvenliğini ve istikrarını" ele almak üzere Suudi Arabistan'da görüşeceklerini bildirmişti.

Açıklamada, KİK'in himayesinde yapılacak toplantının, "devlet başkanının, yetkilerini devlet başkanı yardımcısına devrettiğini duyurması" dahil olmak üzere ilkelere dayalı olacağı, ayrıca Yemen muhalefetinin liderliğindeki geçiş hükümetinin, anayasal reformlar ve yeni seçimlere hazırlanacağı belirtilmişti.

 

Ali Abdullah Salih karşıtı gösteriler sürüyor

Üniversite Meydanı'nda "Direneceğiz!" ve "Meydanların taleplerinin karşılanmadığı hiçbir çözümde yokuz"' gibi sloganlar atılırken, bugüne kadar sonuç vermeyen gösteriler sokakta kaosu giderek artırıyor.

Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih karşıtı gösteriler Ocak ayından bu yana devam ediyor. Başkent Sana'da özellikle bazı yolların araçlara kapatılması büyük bir trafik keşmekeşi oluştururken, doların sürekli yükselmesi ve tüp gaz kara borsacılığı hayatı iyice zorlaştırıyor.

Trafiğe kapatılan yollara tüp gaz kara borsacılığını protesto edenlerin yol kesmesi de eklenince, şehirde bir noktadan diğerine ulaşmak işkenceye dönüşüyor.

Piyasada nakit sıkıntısı ve bankaların dolar satışını durdurması Sana Üniversitesi önündeki meydanda en çok konuşulan sıkıntılar olarak göze çarpıyor. Salih yönetiminin koltuğu devretmemekte diretmesi tüm bu sıkıntılara gerekçe olarak gösteriliyor.