Yeni pakette KDV indirimi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bağımsız iş yerlerinin satışından alınan KDV ile satıştaki tapu harçlarının yanı sıra mobilya ve büro makinelerinin satışından alınan KDV oranlarında üç ay süreyle indirime gidileceğini açıkladı.

25 Mart 2009 Çarşamba, 12:53
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gayrimenkul ve bazı ürünlere ilişkin KDV indirimi öngören ekonomik önlemler paketini açıkladı.

Partisinin Çankırı mitinginde konuşan Erdoğan, ekonomik göstergelere işaret ederek, ''Muhalefetin, medyanın bütün olumsuz kampanyalarına rağmen tüketicilerin, üreticilerin, ihracatçıların, sanayicilerin ve KOBİ'lerin geleceğe ilişkin beklentilerinin iyimserleştin gösteriyor. Çünkü bugün Türkiye'de güçlü, i-şinin erbabı ve gelişmelere tümüyle hakim olan bir hükümet var'' dedi.

Bugüne kadar küresel finansal krizin etkilerini azaltmak için 48 tedbiri uygulamaya koyduklarını hatırlatan Erdoğan, ''Bugün burada, sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye'ye yeni tedbir paketimizin müjdesini veriyorum'' diye konuştu.

Paketin 5 maddeden oluştuğunu kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:
''Bildiğiniz gibi, inşaat sektöründe talebin canlandırılmasına ve stokların eritilmesine yönelik olarak geçtiğimiz günlerde konutlarda yüzde 18 olan KDV'yi, 150 metrekarenin üzerinde olanlarda- 150 metrekarenin altında olanlar zaten yüzde 1- 3 ay süreyle yüzde 8'e sindirdik. Bu fırsatı kaçırmayın.
Bu defa da bina ve bağımsız bölüm şeklindeki iş yerlerinin satışından alınan KDV'yi, 3 ay süreyle yüzde 8'e indiriyoruz.

Ayrıca konut, iş yeri ve diğer gayrimenkullerin satışında alıcı ve satıcının her birinde ayrı ayrı binde 15 olarak alınan tapu harcını, 3 ay süreyle binde 5'e indiriyoruz. Böylece hem tapu işlemlerinin gerçek bedelleri üzerinde kaydedilmek suretiyle kayıtlı ekonomiye geçişi teşvik etmiş hem de inşaat sektörünün canlanmasına katkı sağlıyoruz.

Özellikle yeni ev kuranlar veya evindeki eşyalarını değiştirmek isteyenler için, talebin canlandırılması ve stokların eritilmesi amacıyla mobilya sektöründe her türlü ev ve ofis mobilyalarında alınan yüzde 18 KDV'yi, 3 ay süreyle yüzde 8'e indiriyoruz.
Hem talebi canlandırmak ve stokları eritmek hem de gençlerimizin bilişim çağından en geniş şekilde yararlanması için bilgisayar, bilişim ve büro makinelerinden alınan yüzde 18 KDV'yi, yine 3 ay süreyle yüzde 8'e indiriyoruz.

Tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde kullanılan bazı makinelerinden alınan KDV'yi geçen yıl yüzde 18'den yüzde 8'e indirmiştik. Şimdi de yatırım ve üretimi canlandırmak için özellikle KOBİ'lerini kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinden alınan yüzde 18'lik KDV'yi yüzde 8'e indiriyoruz. Bu tedbirlerin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.''

Erdoğan, yeni tedbirlerle, krizin sinyallerini aldığı andan itibaren uygulamaya koydukları tedbir sayısının 53 olduğuna işaret ederek, ''Gerektikçe yeni tedbirleri cesaretle almaya ve uygulamaya devam edeceğiz'' dedi.