Yeni Tiyatro'nun 37. sayısı çıktı

Bir yandan hem gündemin nabzını tutan, hem de gündem yaratan, öte yandan inceleme ve makaleleri de bünyesinde barındıran Yeni Tiyatro Dergisi, Turgay Yıldıran’ı da yayın kuruluna alarak 37. sayısıyla okuruna ve Türk Tiyatrosu’na merhaba dedi.

06 Nisan 2012 Cuma, 20:26
Abone Ol google-news

Yayın kurulunda Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç Dr. Erbil Göktaş, Geleneksel Türk Tiyatrosu ustalarından Alpay Ekler, oyun yazarı Oktay Emre ve Turgay Yıldıran, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Okday Korunan, İstanbul Şehir Tiyatroları dramaturgu Hilmi Zafer Şahin’in bulunduğu derginin hakemliğini ise, Prof. Dr. Semih Çelenk, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş, Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam, Yrd. Doç.  Dr. Bünyamin Aydemir üstlenmiştir.

Derginin 37. sayısında bulunan eleştiriler: Antigone (Oktay Emre), Bir Gün Herkes Sidikli’de Uyanabilir (Fatma Üçler Topçu), Konya’da ve Kocaeli’de Resimli Osmanlı Tarihi (Emre Satı), Küçük Adam Ne Oldu Sana (M. Taner Çelik) Turandot/Opera (Mavi Su), Ankara’da Kafe Tiyatro ve Dehşet Odası (Mahmut Topçu); makaleler: Karagözcü Kazım (Alpay Ekler), Sahne Üzerindeki Gerçekliğin Tanıklığı (Sefa Çeliksap); söyleşi: Ali Düşenkalkar’la Söyleşi (Erbil Göktaş); inceleme: Arşivhanemden (Ömer Öztürk); deneme: Oyuncuya Notlar XI (Okday Korunan). Ayrıca Yavuz Yılmaz’ın objektifinden yansıyan gala görselleri de görülmeye değer.

Her sayısında olduğu gibi bu sayısında da okuyucusuna bir oyun kitabı hediye eden derginin bu ayki sürpriz konuğu Bilge Koloğlu çevirisiyle Amerikalı oyun yazarı Sara Rulh’un Ölü Bir Adamın Cep Telefonu adlı oyunu. Derginin bir diğer sürprizi ise abonelerine ve abone olmak isteyenlere Müjdat Gezen’in yazdığı, Savaş Dinçel’in çizdiği ve Can Doğan’ın oyunlaştırıp yönettiği  Çizgilerle Nâzım Hikmet adlı oyun için gönderdiği yüzde elli indirim kartı.

Yeni Tiyatro Dergisi, okurlarından gelen yoğun istekler sonucunda Kasım 2009’daki 13. sayısından itibaren “aylık” olarak çıkıyor ve daha önce “2 ayda bir” verdiği “Oyun Kitabı Ekleri”ni, “her ay” verip aksatmamak için “ABONE KAMPANYASI” başlatmış bulunuyor. Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 30 oyun kitabını (yaklaşık 40bin kitabı) okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. “Ekonomik Krizi Aşma Kampanyası”na dönüşen bu “kampanya” 2012 yılında da tiyatro “dostları”nın ilgisini bekliyor.

2012’de 30 kente ve “500 Aboneye” ulaşmayı hedefleyen Yeni Tiyatro Dergisi, Mart 2012 itibariyle “24 kent”, “14 ilçe” ve “12 ülke”ye ulaşmış bulunuyor.