YKK'den, SUK'tan çekilme tehdidi

Suriye'de Beşşar Esed'e karşı hem silahlı hem de siyasi direniş gösteren Yerel Koordinasyon Komiteleri (YKK), Suriye Ulusal Konseyi'nden (SUK) çekilme tehdidinde bulundu.

17 Mayıs 2012 Perşembe, 09:59
Abone Ol google-news

YKK'den yapılan yazılı açıklamada, SUK'taki durumun kötüleştiği, hataların telafi edilmemesi ve reform taleplerinin tatmin edici olmaması halinde konseyden çekilinebileceği belirtildi.
SUK ve devrim hareketi görüşü arasında uyum olmaması, YKK'nin temsilcilerinin çoğunun SUK'tan dışlanması ve SUK'ta iktidarda "tekel" olması hatalar arasında gösterildi.

Tehdit, Burhan Galyun'un rejim muhalifi SUK başkanlığına iki gün önce yeniden seçilmesi üzerine geldi. Konseyden bazı yetkililer Galyun'un yeniden seçilmesine karşı çıkmıştı. Kurallara göre başkanın 3 ayda bir değişmesi gerekiyordu. SUK, özellikle bölgedeki muhaliflerle yeterince işbirliği yapmamakla suçlanıyor.

 

Suriye'deki olaylarda 6 kişi öldürüldü

Suriye'de yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 6 kişi öldü. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, bugün gerçekleştirilen yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu İdlib ve Şam'da 2'şer, Der'a ve Rakka'da 1'er kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yerel muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de Humus'un Rastan beldesinde Esed yönetimine bağlı ordu ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında çatışmaların şiddetlendiğini, Golan tepelerinde bulunan Kunaytra'nın Kasiyba bölgesindeki ordu birliğinin ÖSO'ya katıldığını açıkladı.